piątek, 15 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Prezydenckie prawybory w Łomży?

- Chcemy zainteresować młodych ludzi tym co się dzieje w kraju – mówiła Katarzyna Pawelczyk z I LO, która wraz ze szkolna koleżanką Dianą Grzymała i Adamem Iwanowskim z II LO, chce zorganizować we wszystkich łomżyńskich szkołach średnich, a być może także na uczelniach wyższych, prawybory prezydenckie. Miałyby one odbyć się w ostatnim tygodniu marca. Póki co do pomysłu zorganizowania takich prawyborów młodzież przekonała prezydenta. - Wybory to święto demokracji. Rolą prezydenta, rolą osób pełniących funkcje publiczne jest wpajanie dobrych wartości – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski deklarując wsparcie dla tej inicjatywy i udostępnienie przechowywanych w szkołach urn wyborczych wykorzystywanych w prawdziwych wyborach.

Pomysłodawcy przeprowadzenia prawyborów prezydencki w łomżyńskich szkołach: Adam Iwanowski, Katarzyna Pawelczyk, Diana Grzymała na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim (fot. UM Łomża)
Pomysłodawcy przeprowadzenia prawyborów prezydencki w łomżyńskich szkołach: Adam Iwanowski, Katarzyna Pawelczyk, Diana Grzymała na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim (fot. UM Łomża)

Młodzi ludzie pełni zapału przekonują, że „wybory są obowiązkiem patriotycznym” i ubolewają, że chodzi na nie „tylko około 50 proc. społeczeństwa”. Tłumaczą też, że zapewne większość z tych, którzy nie biorą udziału w wyborach sądzi, że „ich głos nie ma znaczenia”. Jak oceniają, takie przekonanie jest też wśród młodych mieszkańców Polski i Łomży, a majówka podczas której zaplanowane są wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skłania ich bardziej do dobrej zabawy, niż do udziały w głosowaniu. Dlatego chcą zorganizować w szkołach prawybory, aby zachęcić młodych wyborców do udziału w majowych wyborach majowych i świadomego głosowania, a wszystkich młodszych uczniów szkół średnich uczyć na czym one polegają.

Plany są takie, aby prawybory zorganizować we wszystkich szkołach średnich w mieście, a jak się uda także na uczelniach wyższych. Głosowanie miałoby trwać przez tydzień – pod koniec marca, po czym, po podliczeniu głosów przez komisję składającą się nie tylko z organizatorów, ogłoszone byłyby wyniki dla poszczególnych szkół i całego miasta. Póki co inicjatywę wsparł prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który wraz z uczniami wystąpił na konferencji prasowej w ratuszu. Chwalił licealistów za cenną inicjatywę, zadeklarował wsparcie i zapowiedział udostępnienie uczniom miejskich urn wyborczych. Jeszcze we wtorek dyrektorzy miejskich szkół ponadgimnazjalnych mieli otrzymać e-maile z propozycję udziału ich uczniów w prawyborach. Młodzi organizatorzy twierdzą, że koszty przedsięwzięcia będą niewielkie, i w całości biorą je na własne barki.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0