Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 15 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Na złożenie zeznania za 2004 rok mamy jeszcze miesiąc!

Dokładnie miesiąc na złożenie swojego zeznania PIT mają wszyscy ci, którzy jeszcze tego nie zrobili. W województwie podlaskim wśród osób prowadzących działalność gospodarczą zrobił to jedynie co trzeci podatnik. W przypadku osób zobowiązanych do złożenia zeznania PIT-38 jest jeszcze gorzej, bo złożył je jedynie co piąty zobowiązany. Lepiej jest natomiast wśród podatników nieprowadzących działalności gospodarczej - PIT-37 złożyło dwóch na trzech zobowiązanych podatników

W tym roku kampania PITowa przebiega odmiennie niż w roku ubiegłym, co z całą pewnością związane jest z przesunięciem na koniec lutego terminu, w którym pracodawcy musieli przekazać pracownikom informacje o dochodach za miniony rok. Zdaniem większości naczelników urzędów skarbowych z naszego województwa „w tej chwili przyjęto już większą część tegorocznych zeznań, niemniej zeznań tych, na koniec marca br. roku, było w urzędach mniej niż w takim samym okresie ubiegłego roku”.
Jak można się było spodziewać, aż w 90 proc. zeznań wykazano nadpłatę, a zaledwie w 10 proc. przypadków to podatnik musiał dopłacić podatek w urzędzie. Ta proporcja może się zmienić pod sam koniec kwietnia, kiedy to zwyczajowo zmniejsza się liczba osób, które wykazują nadpłaty, a swoje zeznania składają osoby, które muszą fiskusowi dopłacić.
Ważną informacją dla organizacji pożytku publicznego jest fakt, że w tym roku 1 procentowy odpis na rzecz organizacji pożytku publicznego jest dużo popularniejszy niż w 2004 roku. Natomiast wszystkich ucieszy z pewnością fakt, że w tym roku zeznania można składać do 2 maja. 30 kwietnia wypada bowiem w sobotę.

Jak rozliczają się prowadzący działalność gospodarczą?
Na spodziewane przez urzędy skarbowe z naszego województwa 45.726 zeznań PIT-36 i PIT-36L, czyli zeznań składanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, do końca marca wpłynęły 13.673 zeznania. Daje to zaledwie 29,9 proc. Największy odsetek przedsiębiorców złożył swoje zeznania w urzędach skarbowych w Kolnie (72 proc.) i w Łomży (60,48 proc.). Najmniej natomiast w obu białostockich urzędach skarbowych: w I US – 20,22 proc., a w II US – 25,56 proc. Łącznie urzędy skarbowe zwróciły tej grupie podatników 8.833.126 zł nadpłat jakie zostały wykazane w zeznaniach. Najwięcej zwrócił II US w Białymstoku – 2.133.567 zł.

Osoby nieprowadzące działalności są szybsze
W grupie podatników nieprowadzących działalności gospodarczej, które powinny złożyć zeznanie PIT-37 rozliczyło się z fiskusem blisko 64 proc. podatników. Urzędy spodziewają się bowiem 291.876 zeznań, otrzymały natomiast do tej pory 186.092 zeznania. Z danych zebranych w urzędach wynika, że najszybciej rozliczają się podatnicy w małych urzędach. W US w Kolnie złożono do tej pory 83,44 proc. spodziewanych zeznań, a w US w Hajnówce 78,93 proc. Najmniej spieszy się natomiast podatnikom II US w Białymstoku. Dopiero 56,81 proc. z nich złożyło PIT-37. Wszystkie urzędy w województwie zwróciły do tej pory osobom nie prowadzącym działalności gospodarczej 41.176.107 zł, a najwięcej swoim podatnikom oddał I US w Białymstoku – 9.015.018 zł.

Podatnicy PIT-38 zostawiają na koniec?
W tym roku nowością jest PIT-38, czyli zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu m.in. ze zbycia papierów wartościowych. Urzędy szacują, że zobowiązanych do złożenia tego zeznania jest w naszym województwie ok. 5200 osób, a do tej pory urzędy otrzymały jedynie 1122 zeznania PIT-38. Oznacza to, że czterech na pięciu zobowiązanych podatników ma to jeszcze przed sobą. Być może część osób w ogóle o tym zapomniała. PIT-38 składa się bowiem niezależnie od tego czy złożyło się już PIT-36 lub PIT-37. Przypominamy więc, że warto się sprawą zainteresować.

Organizacje dostały więcej
Organizacje pożytku publicznego dostaną w tym roku od podatników więcej pieniędzy z 1 proc. odpisu, którego mogą dokonać składający PIT-37. Do tej pory, jedynie z wprowadzonych do systemu komputerowego zeznań wynika, że odpisów dokonało 2195 osób, a kwota jaka trafiła do organizacji pożytku publicznego to 86.031 zł. W porównaniu z 511 odpisami w ubiegłym roku wzrost jest już ponad czterokrotny, a na tym się na pewno nie zakończy. Po pierwsze dlatego, że bardzo wiele zeznań nie zostało jeszcze wprowadzonych do systemu komputerowego, a po drugie, ponieważ bardzo wiele osób nie złożyło jeszcze zeznania, a jak pokazują doświadczenia z ubiegłego roku, osoby rozliczające się pod koniec kwietnia chętniej przekazują organizacjom 1 proc. swojego podatku. Jak wynika ze statystyki, każda osoba która zdecydowała się na odpis, przekazała wybranej przez siebie organizacji średnio ok. 40 zł.

Błędy powielane od lat
Osoby, które jeszcze nie złożyły zeznania zachęcamy do zapoznania się z listą najczęściej popełnianych w PITach błędów, tak formalnych, jak i merytorycznych. Listę „najpopularniejszych” błędów można znaleźć na stronie Izby Skarbowej w Białymstoku pod adresem www.is.biaman.pl
Warto to zrobić, żeby nie tracić później czasu na wizytę w urzędzie i poprawianie niedopatrzeń. Urzędnicy nie mają bowiem prawa poprawiać na formularzach nawet drobnych braków i w związku z tym często muszą wzywać podatników tylko dlatego, że ci zapomnieli podpisać zeznania, zaznaczyć kratki czy jest to pierwsze zeznanie czy korekta, źle wpisali swój NIP albo źle zaokrąglili należny podatek.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę