poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Rolnicy grożą... PSL-owi

- Wieś dała PSL przepustkę, ale musicie to spłacić – mówił Krzysztof Banach rolnik z Kalinowa, jeden z największych producentów mleka w regionie i Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. - PSL jest z rolnikami tylko, gdy zbliżają się wybory, ale zróbcie coś i bądźcie z rolnikami, bo jeśli tak dalej będzie, to poparcie stracicie zupełnie – dodawał Wojciech Pruszkowski, rolnik ze wsi Stare Jemielite pod Śniadowem, który przed tygodniem wygrał 21. edycję ogólnopolskiego konkursu „Rolnik-Farmer Roku”. - PSL stało się partią urzędniczą, szczególnie w zakresie władz – mówi Tomasz Gietek, były poseł ludowców.

Podczas sobotniego posiedzenia Rady Powiatowej PSL legitymacje partyjne odebrali nowi członkowie partii
Podczas sobotniego posiedzenia Rady Powiatowej PSL legitymacje partyjne odebrali nowi członkowie partii

Gorzkie słowa i żale pod adresem władz PSL padły z ust lokalnych działaczy PSL w trakcie sobotniego posiedzenia Rady Powiatowej partii w Piątnicy. Spotkanie zwołano przede wszystkim w związku z wizytą w Łomży (przyjechał na ślub współpracownika) europosła Czesława Siekierskiego, przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.
Działacz ludowy na początku mówił ogólnie o sytuacji politycznej i społecznej w kraju. Opowiadał o tym jak 41-letni Adam Jurubas, dawniej jego asystent, został kandydatem ludowców na prezydenta PR, że to może być „pokazanie nowego oblicza partii”, która zdaniem Siekierskiego powinna zmierzać w kierunku chrześcijańskiej demokracji. Mówił o wzroście gospodarczym kraju, 2 milinach Polaków na emigracji i transferze przez nich dużych pieniędzy do kraju, a także o protestach górników, lekarzy i demonstracjach rolników.
- Największym naszym błędem jest to, że nie rozmawiamy (ze społeczeństwem – dop. red.), a przed wyborami próbujemy trochę pozamiatać sprawy pod dywan – mówi Czesław Siekierski zaznaczając, że on jest zwolennikiem i namawia do większego dialogu społecznego.

„Owszem jest niezadowolenie”, ale...
Odnosząc się bezpośrednio do protestów rolniczych dodawał jednak, że rolnicy muszą zrozumieć, że dziś decyzje nie są już w Warszawie tylko w Brukseli, bo jest wspólny rynek i wspólna polityka rolna. Jego zdaniem wpływ na sytuację na wsi mają: po pierwsze embargo Rosji, sprawa kar za mleko, która jak sugerował jest wynikiem falstartu polskich producentów mleka przed zniesieniem kwot mlecznych od 1 kwietnia 2015 roku, oraz sytuacja na rynku wieprzowiny. Ta ma związek z wykryciem choroby ASF na wschodzie województwa podlaskiego, ale także stosunkowo niską produkcyjnością wieprzowiny w polskich gospodarstwach i „oddaniem” przetwórstwa w obce – nie rolników - ręce.
- To, że nie możemy rozwiązać problemu ze stratami powodowanymi przez dziki to jest po prostu wstyd. To jest absolutnie do rozwiązania w naszym zakresie – podkreślał Czesław Siekierski podsumowując, że generalnie „to nie są duże protesty”. - Każda grupa ma prawo do protestów i rolnicy też – mówił zaznaczając, że chodzi o formę protestu, bo blokowanie dróg nastawia społeczeństwo przeciwko rolnikom.
- Trzeba umieć rozmawiać, trzeba stabilizować sytuację, potrzeba większej aktywności naszego rządu – dodawał  zwracając uwagę, że „owszem jest niezadowolenie” ale zbliżają się wybory do izb rolniczych i parlamentu co niektórzy mogą wykorzystywać organizując protesty.

„Mówienie, że to małe grupki protestują to nieprawda”
Rozważań i dygresji Czesława Siekierskiego w Piątnicy słuchało około 40 osób – działaczy PSL. W tej grupie byli także rolnicy na co dzień pracujący na roli. I ci byli najbardziej krytyczni wobec słów działacza partii. Zaczął Krzysztof Banach, który jest Prezydentem Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, a w swoim gospodarstwie w ubiegłym roku wyprodukował 2,3 mln litrów mleka.
- W Brukseli dobrze się zarabia, do Brukseli dobrze się jeździ, ale wy jesteście tam, aby załatwiać nasze sprawy – mówił Banach tłumacząc, że polskie mleczarstwo gdy Polska wstępowała do UE zostało skrzywdzone zarówno pod względem limitu produkcji jak i zawartości tłuszczu w mleku. - Gdyby to było wówczas dobrze zrobione przekroczenie kwoty mlecznej byłoby na 2%, takie jak w ubiegłym roku, nikt by nie protestował.
Krzysztof Banach podkreślał, że dziś Federacja nie angażuje się w protesty rolników, a wręcz je wstrzymuje. Mówił też, że jest w składzie 9-osobowej grupy, którą powołał minister rolnictwa, Marek Sawicki, do rozwiązania problemu mleka i że w poniedziałek ta grupa ma prowadzić rozmowy.
- Jeśli to nie będzie załatwione w poniedziałek, to będzie protest. Mówienie, że to małe grupki protestują to nieprawda – podkreślał Banach. - Trzech rolników już się powiesiło bo nie daje rady, a czy my dany radę jeśli przyjdzie zapłacić po 70-80 groszy kary za litr mleka.
- Ci rolnicy, którzy wychodzą na blokady dają sygnał, że jest źle – dodawał Wojciech Pruszkowski, rolnik ze wsi Stare Jemielite pod Śniadowem, który przed tygodniem wygrał 21. edycję ogólnopolskiego konkursu „Rolnik-Farmer Roku”. - 90% tych ciągników, którymi wyjeżdżają rolnicy na blokady w dowodach rejestracyjnych jako właścicieli ma banki czy firmy leasingowe. To pokazuje, kto zarabia na rolnikach. To nie jest tylko problem wsi. My kupujemy w sklepach w miastach, napędzamy całą gospodarkę kraju.
Rolnik z rozgoryczeniem dodawał, że PSL jest z rolnikami tylko, gdy zbliżają się wybory.
- Zróbcie coś i bądźcie z rolnikami, bo jeśli tak dalej będzie, to poparcie stracicie zupełnie – mówił.
Podobne odczucia miało więcej obecnych na sali osób. Tomasz Gietek, niegdyś poseł ludowców otwarcie mówił, że PSL stało się partią urzędnicza, szczególnie w zakresie władz. Pretensji nie kryli także niektórzy „etatowi” działacze PSL. Stefan Krajewski, dyrektor ARiMR w Łomży i radny sejmiku wojeódzkiego, mówił, że jest „ogromne napuszczanie miasta na wieś” „nawet w telewizji publicznej” i pytał „gdzie są ci wszyscy, którzy środowisko mają reprezentować”.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0