Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Łomżyńskie Jantary

Statuetki „Łomżyńskich Jantarów” mają trafiać do osób szczególnie wyróżniających się w mieście. W czwartkowy wieczór w kinie Millenium wręczono je po raz pierwszy. Z 90 zgłoszonych kandydatur wybrano 12 osób honorując je w 10 kategoriach. O ile zgłoszeń mógł dokonać każdy, o tyle nagrodzonych wybrała ośmioosobowa kapituła. Gali towarzyszył, nagrodzony owacją na stojąco, pokaz filmu „Cząstka Podlasia”, którego jednym z autorów jest łomżyński fotograf Zdzisław Folga oraz występy młodych wokalistów z MDK-DŚT: Studia Piosenki PopArt i Studia Wokalnego eMDeK.

Barbara Porwoł
Barbara Porwoł
Przemysław Starachowski i Anna Kaptór
Przemysław Starachowski i Anna Kaptór
Magdalena Trojanowska i Albina Teresa Galik-Chojak
Magdalena Trojanowska i Albina Teresa Galik-Chojak
Justyna Korytkowska
Justyna Korytkowska
Ks. Radosław Kubeł, Joanna Salwa-Anucińska i Magdalena Trojanowska
Ks. Radosław Kubeł, Joanna Salwa-Anucińska i Magdalena Trojanowska
Emilian Kudyba i Joanna Salwa-Anucińska
Emilian Kudyba i Joanna Salwa-Anucińska
Teresa Adamowska
Teresa Adamowska
Micha Chojak
Micha Chojak
Mariola Jabłonowska
Mariola Jabłonowska
Kamil Borkowski
Kamil Borkowski

Wolontariuszem roku została więc Barbara Porwoł, prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym czyli łomżyńskich „Amazonek”, a o tym, że praca społeczna na rzecz innych jest w Łomży w cenie świadczy też, że do nagrody zgłoszono jeszcze 19. innych wolontariuszy. Z tytułu Odkrycia roku cieszyli się, tworzący zgrany duet zarówno w życiu prywatnym jak i na scenie, perkusista Przemysław Starachowski i wokalistka Anna Kaptór .
– Jest nam bardzo miło! – mówi Przemysław Starachowski. – Co prawda dziwimy się, że zostaliśmy odkryci dopiero teraz, to pewnie ostatni rok przyniósł najwyraźniej takie efekty, że po pięciu latach pracy staliśmy się widoczni!
– Może ma to związek z naszym wiekiem – dodaje Anna Kaptór. – Ale skoro mając 24 lata jesteśmy już tutaj, to bardzo dobrze rokuje nam na przyszłość!
W kategorii Nauka i oświata triumfowała Albina Teresa Galik-Chojak, dyrektor świętującej w tym roku jubileusz 65-lecia „Wety”, podkreślająca, że traktuje tę nagrodę jako symboliczne docenienie pracy, jaką wkłada się w tej szkole w edukowanie i wychowywanie młodych ludzi. W Sporcie, podobnie jak i na bieżni, bezkonkurencyjna okazała się biegaczka Justyna Korytkowska, zawodniczka LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, z kolei w kategorii Medycyna największe uznanie kapituły zdobył ks. Radosław Kubeł, jeden z twórców Grupy Ratowniczej Nadzieja. Sąsiadem roku, a ściśle rzecz biorąc sąsiadami, bowiem była to kolejna tego wieczoru nagroda dla dwóch osób, zostali Emilian i Maria Kudybowie – lekarz weterynarii i wiceprezydent Unii Europejskich Higienistów Weterynaryjnych (UEVH) oraz prokurator Prokuratury Okręgowej w Łomży.
– Ponieważ żyjemy w dziwnych czasach, kiedy łatwiej jest skontaktować się z kimś na drugim końcu świata niż powiedzieć zwykłe dzień dobry sąsiadowi, 10 lat temu zaczęliśmy organizować z małżonką „Dni sąsiada” – mówi Emilian Kudyba. – To nasza próba stawienia czoła trendowi izolacji, rozluźnienia więzi międzyludzkich i każdego roku z dużym powodzeniem się one odbywają, służąc nawiązywaniu dobrosąsiedzkich kontaktów.
Kultura i sztuka stały pod znakiem malarki Teresy Adamowskiej, w kategorii Media doceniono zaś operatora i montażystę TVP Białystok Michała Chojaka, który kilkanaście minut wcześniej cieszył się z nagrody dla swej mamy, a przy tym uwieczniał wszystkich pozostałych laureatów. Od pracy podczas gali – wręczała nagrody - musiała się też oderwać, Mariola Jabłonowska, zastępca naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego, nagrodzona w kategorii Samorząd i radni. W kategorii Biznes wyróżniono Kamila Borkowskiego, właściciela drukarni, zaś nagrodą specjalną uhonorowano prof. Wojciecha Lipińskiego z Wyższej Szkoły Agrobiznesu.
– Będąc w środowisku organizacji pozarządowych spotykałam się na co dzień z wieloma inicjatywami i osobami, które robią wiele ciekawych rzeczy, ale o tym nie mówią i te osoby są niedostrzegane – podkreśla Joanna Salwa-Anucińska. - Chodziło nam również o to, żeby pokazać te najbardziej oddolne inicjatywy, stąd np. kategoria Sąsiad roku. A to, że tych zgłoszeń było tak wiele, pokazuje różnorodny wachlarz działań naszych mieszkańców i niektóre są naprawdę zaskakujące.
– Nie spodziewaliśmy się, że będzie tak duży odzew – dodaje Magdalena Trojanowska. – Liczymy na większy w przyszłym roku, kiedy czas głosowania będzie wydłużony, a kapituła wybierająca nagrodzonych będzie powiększona o wcześniejszych laureatów.

Wojciech Chamryk

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę