niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Narkotykowy biznes

Ponad 1,2 kg środków odurzających przejęli w ubiegłym roku policjanci z Łomży. W sumie w mieście i regionie stwierdzono 127 przestępstw narkotykowych, przy czym – co podkreślają policjanci – większość z nich dotyczyła handlu narkotykami, przeważnie znacznymi ilościami, oraz udzielaniu środków odurzających innym. Przestępstw w związku tylko z posiadaniem narkotyków – w Polsce zakazane prawnie jest posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyków – było 56, ale w tej grupie są też dwa dotyczące „znacznych ilości”. Jeden z nich to woreczek z 60 gramami marihuany ukryty w staniku.

Jak podaje Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży przestępczość narkotykowa w regionie generalnie utrzymuje się na podobnym od lat poziomie. Za zwyczaj mieszkańcy z przekazów medialnych dowiadują się o znalezionych gramach u kierowców czy pasażerów kontrowanych samochodów.
- Takie podejrzane zachowanie się osób mających przy sobie niewielkie ilości narkotyków naprawdę jest wyraźne – mówi Szlesińska podkreślając, że przecież zazwyczaj w zatrzymywanych do kontroli przez policjantów z drogówki samochodach nikt narkotyków nie szuka. - Z naszego punktu najgroźniejsze są jednak przestępstwa związane z handlem narkotykami, a tym zajmuje się wydział kryminalny.
O jego pracy nie jest już tak głośno. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku jednego dnia „po cichu” przejęli grubo ponad pół kilograma dopalaczy. To największa pozycja w narkotykowym zestawieniu odebranych narkotyków za 2014 rok. Dopalaczy na liście jest aż 662 gramy. Na drugim miejscu jest amfetamina. W sumie przez cały rok policjanci zebrali jej 400 gramów. Na trzecim miejscu jest marihuana – 230 gramów plus 82 sztuki roślinek konopi indyjskich z których wytwarza się ten narkotyk. W mieście znajdowane są także „cenniejsze” narkotyki, ale są to już „śladowe” ilości.
- W sumie w związku z przestępstwami narkotykowymi zatrzymano 64 osoby, przy czym 5 z nich to osoby nieletnie – mówi Szlesińska. - Statystyczny przestępca narkotykowy, to mężczyzna w wieku do 30 lat, ale zdarzają się także np. nastoletnie dziewczyny – jak 16-latka zatrzymana e wrześniu z woreczkiem 60 gramów marihuany schowanym w staniku.
Z policyjnych danych wynika, że ze 127 wykrytych przestępstw narkotykowych 41 to te dotyczące wprowadzania narkotyków do obrotu, a aż 39 z nich dotyczą znacznych ilości narkotyków. Kolejne 26 przypadków to „udzielanie” narkotyków innym. Reszta to „tylko” posiadanie narkotyków przy czym w dwóch przypadkach były to znaczne ilości.
Zgodnie z art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za przestępstwo posiadania narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli są to znaczne ilości to kara wynosi od 6 miesięcy do 8 lat.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0