Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

W komisji zarobisz mniej

Stawki diet w komisjach obwodowych powołanych do przeprowadzenia oraz ustalenia wyników głosowania w majowych wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będą o blisko połowę niższe niż były podczas jesiennych wyborów samorządowych. Zwykły członek komisji otrzyma 160 zł za wyborczy dzień. W listopadzie stawka ta wynosiła 300 zł. Ale w większości przypadków także praca członka komisji w wyborach prezydenckich jest znacznie prostsza niż w samorządowych.

Zgodnie z komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej zryczałtowana dieta za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wynosi:
1) dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 200 zł;
2) dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 180 zł;
3) dla członków obwodowych komisji wyborczych – 160 zł.

W listopadowych wyborach samorządowych te stawki było znacząco wyższe:  380 zł dla przewodniczącego, 330 zł dla zastępców, a dla szeregowych członków po 300 zł. Pewnym „pocieszeniem” może być dieta za drugą turę wyborczą. W wyborach samorządowych ta dieta była o połowę mniejsza niż za pierwszą turę, a w wyborach prezydenckich jeśli do niej dojdzie wszyscy członkowie obwodowych komisji otrzymają otrzymają takie same stawki jak w pierwszej turze.

Tak jak w wyborach samorządowych obwodowe komisje wyborczy w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powołuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta z kandydatów zgłoszonych przez  pełnomocników komitetów wyborczych, które zarejestrują kandydata na Prezydenta RP. Mogą to być tylko osoby ujęte w stałym rejestrze wyborców danej gminy. Komisja obwodowa może liczyć maksymalnie 9 członków przy czym od 6 do 8 z nich to osoby spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych komitetów, a jedna osoba jest bezpośrednio wskazywana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych.
- Powyższe oznacza, że w celu zgłoszenia chęci udziału w pracach obwodowej komisji wyborczej, należy zwrócić się bezpośrednio do pełnomocników wyborczych tych komitetów, które mają zarejestrowanego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – podkreśla Wojciech Hermeliński przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej zaznaczając, że pełnomocnik wyborczy (lub upoważniona przez niego osoba) uprawnionego komitetu wyborczego może zgłosić tylko po jednym kandydacie do każdej obwodowej komisji wyborczej.
W specjalnym komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że:
1) przepisy prawa wyborczego nie określają sposobu rekrutacji przez komitety wyborcze kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, w tym sposobu informowania przez komitety o prowadzonym naborze;
2) samo zgłoszenie kandydata na członka komisji nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w skład komisji, ponieważ, tak jak wskazano wyżej, w przypadku zgłoszenia do danej komisji większej liczby kandydatów niż ustawowo przewidywana, konieczne będzie przeprowadzenie losowania ich składu;
3) przepisy Kodeksu wyborczego nie wiążą w żaden sposób kwestii zgłoszenia kandydata na członka obwodowej komisji wyborczej z zebraniem przez tę osobę podpisów popierających zgłoszenie kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
4)  przepisy Kodeksu wyborczego nie regulują kwestii udzielania osobom obietnicy zgłoszenia ich jako kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych i w konsekwencji otrzymania przez te osoby zryczałtowanej diety za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania, w tym także w zamian za zbieranie podpisów popierających zgłoszenie kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodajmy, że zgodnie z kalendarzem wyborczym obwodowe komisje wyborcze mają być powołane do 19 kwietnia, a pełnomocnicy wyborczy czas na zgłaszanie do nich swoich kandydatów mają do 17 kwietnia. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę