czwartek, 23 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Najpierw jest trudniej, ale później łatwiej

Nieco ponad 40% osób przystępujących do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży zalicza ten egzamin. Lepiej od teorii wypada praktyka. Egzamin z umiejętności jazdy samochodem zdaje niemal połowa przystępujących do niego. To dane za ubiegły rok, które są odwrotne w stosunku do lat poprzednich. Wcześniej więcej osób zdawało teorię niż praktykę. Zdaniem Mirosława Oliferuka, dyrektora WORD Łomża to efekt zmiany egzaminu teoretycznego, który teraz jest „bardziej życiowy”.

W ubiegłym roku do egzaminów na prawo jazdy w Łomży przystąpiło w sumie około 25 tysięcy osób. Największą grupę stanowiły osoby zabiegające o prawo jazdy kategorii „B” uprawniające do jazdy samochodami osobowymi. Egzaminów teoretycznych w tej kategorii w 2014 roku w sumie w WORD Łomża było nieco ponad 19 tysięcy. Wynikiem pozytywnym zakończyły się one w 40,6% przypadków, co oznacza, że zdało je 7457 osób. W poprzednich latach współczynnik zdawalności tej części egzaminu wynosił około 50%.
- Egzamin teoretyczny jest może trudniejszy do zdania, zwłaszcza dla starszych osób, ale dzięki temu, że teoria stała się bardziej życiowa są lepsze wyniki w jeździe praktycznej – mówi dyrektor Oliferuk. -  Na egzaminie teoretycznym są prawdziwe filmiki pokazujące zachowanie kierowców na drodze. Trzeba wybrać to właściwe, a na egzaminie praktycznym trzeba tak pojechać.
W ubiegłym roku w Łomży egzaminów praktycznych na kategorie „B” było 20200. Zdało je 8606 osób, co – po odliczeniu tych, którzy do egzaminów nie przystąpili - daje wynik 49,45%. Rok wcześniej było to 46,1%, a w 2012 42,3% co dawało Łomży drugie miejsce w kraju.
Póki co ogólnopolskich zestawień za 2014 rok jeszcze nie ma, ale wynik Łomży jest lepszy niż w minionych latach miał dotychczasowy zwycięzca tych rankingów WORD Ostrołęka (ok. 47,5%).
- Nie wiem czy uda nam się pokonać Ostrołękę, ale w województwie podlaskim na pewno znowu wygraliśmy.  My stale jesteśmy krajowym „na pudle” w tym zestawieniu, bo po Łomży naprawdę jeździ się łatwiej niż po większości innych miast, nie tylko większych od nas – podkreśla dyrektor Oliferuk. 
Z zestawienia wyników WORD Łomża za ubiegły rok wynika, że egzamin praktyczny „na mieście” oblewano w niespełna 29% przypadków. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0