Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Na narty pod Łomżę

- Długo szukaliśmy takiego miejsca, które miłośnikom i adeptom narciarstwa biegowego mogłoby przypaść do gustu, sprawiałoby radość poruszania się w ładnej okolicy na świeżym powietrzu, a nie kojarzyło się z nadmierną trudnością, tylko ze zdrową rekreacją – opowiada Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, zapraszając już na nową, wytyczoną trasę na dwóch szlakach o długości 3 i 4 km ze wsi Rakowo.

Łomżyńscy narciarze biegowi, poruszający się głównie po indywidualnie wyznaczanych szlakach w Lesie Jednaczewskim czy w Lesie Giełczyńskim, mogą wybrać się nad Narew. - Pierwszy szlak zaczyna się na parkingu w Rakowie – Czachy, zaś drugi na parkingu w Rakowie – Boginie – mówi dyrektor Sachmaciński, który narciarzem biegowym został z zamiłowania i od czasu studiów w stołecznej AWF, gdzie była to jedna z dyscyplin do opanowania. - Jakość oznakowanej trasy zależy od grubości pokrywy śnieżnej, oba szlaki w ferie zimowe będą przejezdne dla narciarzy biegowych. Szlak zachodni zaczyna się wjazdem z drogi asfaltowej przy domu nr 17. - Jest krótszy i łatwiejszy, przeznaczony dla początkujących biegaczy – ocenia Mariusz Sachmaciński. - Ma 3 km i przebiega szerokimi, leśnymi i polnymi ścieżkami oraz po drodze gminnej, rzadko uczęszczanej, aczkolwiek regularnie odśnieżanej. Został poprowadzony na terenie płaskim z niewielkimi przewyższeniami. Atrakcją tej ścieżki jest malowniczy krajobraz. Adepci będą mogli na tym szlaku poćwiczyć krok klasyczny, a z czasem i łyżwowy. Narciarstwo biegowe nie jest trudne i nie obciąża kręgosłupa, bo ma się kijki jak w nordic walking. Ponadto w biegach na nartach nie ma wstrząsów, jak w chodzie.
Oba szlaki narciarskie są oznakowane i połączone wąskim na 360 m przesmykiem, który zaczyna się leszczynami i biegnie przez las. Użytkownicy trasy, zgodnie ze swoimi możliwościami, mogą wrócić tą samą trasą do punktu startowego albo podążać dalej trudniejszym szlakiem wschodnim.
- Szlak wschodni jest dłuższy i przeznaczona dla osób bardziej zaawansowanych, a nawet można określić go jako trasę wyczynową – dodaje dyrektor ŁPKDN. - Mierzy ona 4 km, jest urozmaiconą i wymagającą trasą poprzez wyniesienia morenowe, mające około 20 metrów różnicy, z kilkoma podbiegami o długości nawet 600 m i zjazdami trwającymi aż do 50 sekund. Szlak biegnie poprzez pola, lasy i przylaski. W okolicy wsi Rakowo - Boginie rozciąga się piękny widok na Dolinę Narwi.
Wszelkie informacje dotyczące nowej trasy narciarstwa biegowego można otrzymać w siedzibie ŁPKDN w Drozdowie, gdzie dostępne są też mapki trasy.

Miłośnicy szybszego szusowania mają do dyspozycji sprawdzone trasy i wyciągi na stokach Stacji Narciarskiej Rybno kolo Łomży. W pierwszy poniedziałek ferii zimowych pokrywa śnieżna wynosiła od 30 do 60 cm.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę