Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Protest na bilbordzie

Przy ulicy w Łomży w sobotę zawisł baner z napisem „Gwałcą. Mają pieniądze, władzę, pozycję. Są ponad sprawiedliwością. Dość!” To, jak anonimowo przekazują organizatorzy akcji, protest przeciwko sądom pobłażającym gwałcicielom. Powodem protestu są zaś wyroki sądów w Łomży i Zambrowie w tzw. „seksaferze zambrowskiej”. Przed sądami stanęli bogaci mężczyźni, którzy za pieniądze uprawiali seks z nastoletnimi podopiecznymi placówki oświatowo-wychowawczej w Zambrowie. Sądy w stosunku do 5 z 6 oskarżonych mężczyzn wydały wyroki uniewinniające argumentując, że czyn którego się dopuścili był... zgodny z prawem, bo to dziewczyny proponowały.

„To, co sąd w Łomży określa jako „niemoralny, ale zgodny z prawem” czyn, to w istocie gwałt – czytamy w e-mailu jaki otrzymały media w Łomży i regionie w związku z bilbordem jaki zawisł na budynku przy ul. Dwornej 4.  - „Bogaci mężczyźni o wysokiej pozycji społecznej wykorzystali swoją sytuację, aby uprawiać seks z osobami, dla których świadczenie usług seksualnych to jedyna szansa na zaspokojenie potrzeb materialnych. Nie można tu mówić o równości i sprawiedliwej "transakcji". Z jednej strony mamy: dorosłych, zamożnych mężczyzn, dla których 150 zł to kwestia jednej godziny pracy. Z drugiej strony: niepełnoletnie, bezrobotne, nie posiadające funkcjonalnych rodzin kobiety, dla których 150 zł oznaczać może kurtkę na zimę, albo zestaw środków higienicznych. Opinia sądu na temat położenia materialnego ofiar świadczy o zupełnym braku świadomości jak wygląda życie osób umieszczonych w placówkach opiekuńczych oraz jakie realia panują na zambrowskich ulicach.
Obecny porządek społeczny oparty jest na nierówności ekonomicznej, instytucjonalnej i dotyczącej płci. Całe rodziny i grupy są spychane na margines. W Zambrowie mieszkanki placówek opiekuńczych, na co dzień doświadczające różnych form przemocy oraz braku pieniędzy i bezpieczeństwa socjalnego, stały się również ofiarami przemocy seksualnej. Cyniczne wykorzystanie osób wykluczonych - będące po prostu gwałtem - stało się ostatnim ogniwem całego łańcucha przemocy.
Gdy sąd uniewinniał przedstawicieli zambrowskiej elity, w Łodzi stanęła przed sądem kobieta, która z użyciem noża broniła się przez gwałcicielem. Nieumyślnie spowodowała jego śmierć. W tym przypadku sąd również broni prawa mężczyzn do dominacji. Kobiecie grozi do 10 lat więzienia. Za gwałt mężczyzna dostałby najprawdopodobniej tylko 3 lata, z dużą szansą na zawieszenie kary.
Sędziowie stoją na tej samej, uprzywilejowanej pozycji, co sprawcy, dlatego to z nimi się solidaryzują. Sąd jako instytucja reprezentuje tą samą władzę, która spycha ludzi na margines. Dlatego nie staje w ich obronie i broni starego porządku.
Dosyć gwałcicieli nie wstydzących się brać udziału w życiu publicznym; nie bojących się wyjść na ulice! Mamy dość władzy! Mamy dość tego, aby ktoś inny decydował o naszych ciałach, prawie do samoobrony, prawie do bezpieczeństwa, ale też o zarobkach, urlopach, prawie do (nie)posiadania dzieci! Nie prosimy o sprawiedliwość - nikt nam jej nie da. Same ją sobie weźmiemy!” 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę