piątek, 24 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

31. Światowe Dni Młodzieży dotrą do Łomży

- To będzie nie tylko wielki zjazd kulturalno-festiwalowy, ale spotkanie z Kościołem polskim oraz promocja Polski, naszej Ojczyzny i naszych małych lokalnych ojczyzn – mówi ks. Jacek Czaplicki, szef diecezjalnego biura Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się od 26. do 31. lipca 2016 r. w Krakowie. - Na zaproszenie papieża Franciszka przyjedzie około dwóch i pół miliona młodych ludzi ze 120 krajów świata, zaś przez tydzień wcześniej będziemy w Diecezji Łomżyńskiej gościć około pięciu tysięcy z nich. W Łomży odbędą się msze, modły, spotkania i koncerty. Przygotowaniom do krakowskich Światowych Dni Młodzieży będzie zaś poświęcone już za tydzień, od 30. stycznia do 1. lutego, Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, na które do Łomży zjedzie 300 przedstawicieli wszystkich diecezji i reprezentanci 12 krajów Europy wschodniej i Zakaukazia.


Hasło przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie to cytat z kazania na górze Chrystusa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Ewangelia św. Mateusza 5, 7). W związku z nimi za półtora roku do Łomży mają przyjechać Francuzi, Włosi, Brazylijczycy, Łotysze, Rosjanie i młodzi mieszkańcy Burkina Faso.
- Francuzi i Włosi prosili o znalezienie im gościny w normalnych, klasycznych rodzinach, najlepiej wielopokoleniowych – mówi ks. Jacek Czaplicki. - Ten tydzień przed ŚDM w lipcu 2016 roku będzie dla nas sprawdzianem, jak przedstawimy kulturę i osiągnięcia kulturalne i edukacyjne oraz walory turystyczno-krajoznawcze. To będzie sprawdzian komunikacji językowej, co i jak powiedzieć przy jednym stole człowiekowi z Burkina Faso, który posługuje się francuskim... Ale język ŚDM to język emocji, miłości i gestów...
Ksiądz Jan Krupka, rzecznik Kurii łomżyńskiej chciałby aby świadectwo życia chrześcijańskiego Polaków było dla gości naoczne i „żeby było to świadectwo wiary”, a pobyt w naszej diecezji nie oznaczał tylko dachu nad głową, koncertów czy wycieczek.
- 10 lat temu byłem na 20. Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii, mieszkałem z rodziną gospodarzy w małym Alzheim – wspominał Ryszard Kosakowski. - Moja wiedza o Niemcach opierała się na serialu o Hansie Klossie, ale odmieniło się i moje myślenie, i odczuwanie tego narodu. Zobaczyłem Niemców jako szczerych, serdecznych i przyjaznych Polakom. Do dzisiaj z nimi utrzymuję kontakt, wysyłamy sobie kartki z różnych miejsc i okazji. I chciałbym, aby tak było też po Dniach w Łomży.
Kulminacją łomżyńskiego spotkania młodych przed krakowskimi Światowymi Dniami Młodzieży  będzie msza św. 25. lipca 2016  na błoniach przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Organizatorzy przewidują, że przed ołtarzem papieskim spotka się wówczas pięć tysięcy gości ŚDM z zagranicy i zapewne kilka tysięcy łomżyniaków i przyjezdnych.

Łomżyńskim przygotowaniom do tego wydarzenia ma towarzyszyć trzymiesięczna peregrynacja kopii krzyża i ikony ŚDM. Salus Populi Romani – Matka Boża Wybawicielka Ludu Rzymskiego – pobłogosławi wypadającemu w październiku 2015 r. jubileuszowi 90-lecia Diecezji Łomżyńskiej.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0