Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Wyrzuceni... Kultura już płaci

Z 720 tysięcy złotych podzielonych przez zarząd województwa podlaskiego na szeroko rozumianą kulturę na ten rok do Łomży ma trafić... tylko 22 tysiące złotych. Cały „zachodni” okręg wyborczy, który nie ma w zarządzie żadnego swojego przedstawiciela – wraz z kwotą na kulturę w Łomży - otrzymał mniej niż 40 tys zł. Rok temu kwota ta była prawie trzy razy większa. - Nie chcę tego komentować, ale to jest efekt braku w zarządzie województwa jakiegokolwiek przedstawiciela z Łomży czy regionu – mówi Jacek Piorunek, były członek zarządu województwa, który nadzorował „kulturę”.

Jak przekazał Jan Kwasowski, rzecznik marszałka województwa: we czwartek 15 stycznia Zarząd Województwa podczas posiedzenia, któremu przewodniczył marszałek Mieczysław Baszko, podął decyzję w sprawie udzielenia dotacji z budżetu województwa na realizację w 2015 roku zadań publicznych w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w sferze podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, a także w sferze działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego.
Kwasowski pisze dalej, że na konkurs, ogłoszony 18 listopada, wpłynęły 293 oferty. Nie wszystkie spełniały wymogi formalne. Część ofert nie znalazła uznania komisji konkursowej. Ostatecznie wybranych zostało 114 ofert. Na ich realizację Zarząd Województwa przeznaczył 720 tysięcy złotych.

Niestety na liście szczęśliwców zabrakło wielu cennych inicjatyw, które przez ostatnie lata w ten sposób były wspierane przez władze województwa podlaskiego jak choćby organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA,  organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży Ogólnopolskiego Konkurs Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie czy organizowanego przez Filharmonię łomżyńską Festiwalu Muzycznego „Sacrum et Musica”.
Dlaczego? - Nikt się nie postarał – mówi bez ogródek Jacek Piorunek były członek zarządu województwa, który nadzorował „kulturę”. - Nie chcę tego komentować, ale to jest efekt braku w zarządzie województwa jakiegokolwiek przedstawiciela z Łomży czy regionu – dodaje i prosi by dalej go o to już nie pytać.

Na kulturę w Łomży i powiatach łomżyńskim, kolneńskim, grajewski i zambrowskim - czyli obszarze tworzącym zachodni okręg wyborczy, który nie ma żadnego przedstawiciela w najważniejszym ciele samorządowej władzy w województwie podlaskim jakim jest zarząd województwa - zarząd województwa podlaskiego dał tylko symbolicznie. Osiem projektów rożnych instytucji ma otrzymać dotacje w wysokości niespełna 40 tys zł. To niespełna 6% całej puli środków przeznaczanych na dotacje „kulturalne” w województwie. Tymczasem na obszarze zachodniego okręgu wyborczego mieszka ponad 300 tysięcy mieszkańców, czyli ponad 1/4 ludzi z województwa. Więcej pieniędzy niż na kulturę w całym regionie łomżyńskim zarząd województwa dał na dwa XXXIV Międzynarodowe Festiwale Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Ich organizatorzy otrzymają z kasy województwa w sumie 56 tys. zł.

Szczęśliwcy z Łomży, którzy znaleźli się na liście z dotacjami to:

 • Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, któremu przyznano 6 tys zł na przetłumaczenie Księgi pamięci gminy Łomża, red. Jom-Tow Lewinski, Tel Awiw 1952 - co jest kontynuacja prac z poprzednich lat.
 • Stowarzyszenie Edukacyjno - Ekologiczne „Ed&Eco” , które na film o Skansenie Adama Chętnika w Nowogrodzie dostało 8 tys zł
 • „JA i TY” Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych – 3 tys zł na projekt „Stecki do przeszłości”
 • Parafia Rzymskokatolicka pw. Krzyża Świętego w Łomży – 5 tys zł na IX Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”

Pieniądze zarząd województwa przyznał także czterem stowarzyszeniom działającym w regionie:

 • Fundacja Sztuk i Dialogu z siedzibą w Jedwabnem – 4 tys zł na wystawę „Działalność sejmowa Adama Chętnika”
 • Towarzystwo „Jan z Kolna” - 2,5 tys zł na VII Festiwal Dawnych Kurpiowskich Zabaw Dziecięcych „Bziodowanie w Lemanie”
 • Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji Kultury i Sportu z siedzibą w Kolnie – 8 tys zł na  warsztaty edukacyjno – artystyczne „Portret własny”
 • Towarzystwo Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie – 3 tys zł na konferencje naukową „8/9 V 1945 r. - Wojna się nie skończyła”

 

210204100642.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę