Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

„Grześ i Agniesia. Piosenki dla dzieci”

Łomżyńscy artyści: wokalistka Agnieszka Żemek-Pawczyńska i pianista Grzegorz Sekmistrz wydali płytę z piosenkami dla przedszkolaków. Ona napisała słowa wszystkich piosenek, on odpowiada za kompozycje, ich opracowanie – aranżację oraz nagranie i produkcję w swym domowym studio. – Pomysł wziął się z tego, że oboje pracujemy z dziećmi i chcieliśmy stworzyć coś specjalnie dla nich, szczególnie tych najmłodszych – mówi Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – Zależało nam na tym, żeby ta muzyka miała walor edukacyjny, ale żeby była też zrozumiała i interesująca dla dzieci – dodaje Grzegorz Sekmistrz. – Stąd nawiązania do klasyki czy muzyki tanecznej lat 70., jak disco i soul.

Grzegorz Sekmistrz i Agnieszka Żemek-Pawczyńska
Grzegorz Sekmistrz i Agnieszka Żemek-Pawczyńska

– Najpierw powstawał tekst, ale było z tym różnie – opowiada Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – Przy lepszej wenie powstawał w jeden dzień, czasem trwało to dłużej.
– Potem spotykaliśmy się i pracowaliśmy nad linią melodyczną i aranżacją – dodaje Grzegorz Sekmistrz, podkreślając, że praca nad utworami dla dzieci była sporym wyzwaniem, bo to niezwykle wymagająca grupa odbiorców.
Potwierdzają to poszczególne utwory, np. nawiązujące do „Czterech pory roku” Antonio Vivaldiego „Pory roku”, w którym fragmenty tekstu traktujące o wiośnie, lecie, jesieni i zimie ilustruje muzyka w odpowiednim klimacie.
– To utwory tematyczne – wyjaśnia Grzegorz Sekmistrz. – „Najlepsze witaminy” nawiązują do zdrowego odżywania, „Mój przyjaciel” opowiada o miłości do zwierząt, a „Zielony las” to ochrona środowiska.
Jest też wśród nich utwór szczególny, „Kołysanka dla Igusi”, bo chociaż płytę firmuje dwoje wykonawców, to tak naprawdę w nagraniach brały udział trzy osoby, ponieważ wokalistka spodziewa się dziecka.
– To bardzo osobista piosenka – wyjaśnia Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – Niedługo będę mamą i napisałam ją z myślą o tej małej dziecince.
Na płytę pt. „Grześ i Agniesia. Piosenki dla dzieci”, której wydanie było możliwe dzięki Katarzynie Modzelewskiej z Fundacji Sztuk i Dialogu, dyrektorowi Regionalnego Ośrodka Kultury Jarosławowi Cholewickiemu oraz dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, trafiły nie tylko piosenki, ale też ich wersje instrumentalne, artyści planują bowiem w ramach tego projektu cykl audycji edukacyjno-muzycznych w przedszkolach. Podkłady muzyczne można też wykorzystywać podczas zabawy z dziećmi czy na różnego rodzaju zajęciach.
Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz nie zamierzają poprzestać na tej jednej płycie dla dzieci, mają już pomysły na kolejne takie kompozycje. Przygotowują też następną, tym razem z repertuarem dla dorosłych słuchaczy.
– Cały czas nad nią pracujemy – zapowiada Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – Troszeczkę komplikuje to moja ciąża, ale w ciągu 2-3 miesięcy powinniśmy ją ukończyć. Teksty już są napisane, mamy już też dwie kompozycje.
– Instrumentarium to też będzie piano oraz wokal – dodaje Grzegorz Sekmistrz. – Ale muzycznie będą to różne wpływy, bo każde z nas porusza się po różnych stylach muzycznych, nie będzie to więc tylko piosenka poetycka.

Wojciech Chamryk

 

210204100642.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę