Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

Ścieżka edukacyjna przez... stare wysypisko

Ponad 6,6 mln zł będzie kosztowała rekultywacja wysypisk śmieci, które w 2015 r. przeprowadzą wspólnie 9 gmin z województwa podlaskiego. Wśród nich są też m.in. Nowogród, Radziłów i Zbójna w powiecie łomżyńskim, oraz Kolno, które jest liderem projektu. Większość pieniędzy potrzebnych na rekultywację ma pochodzić z UE z programu Infrastruktura i Środowisko, a w zamian przez stare wysypiska będzie prowadziła „ścieżka edukacyjna”.

Wszystkie wysypiska, które poddane będą rekultywacji są już zamknięte. Główny cel projektu to poprawa stanu środowiska naturalnego, przywrócenie zdegradowanym terenom wartości przyrodniczych. Zostaną uporządkowane skarpy oraz tzw. korony wszystkich składowisk. Ponadto w tych miejscach będzie odtwarzana gleba oraz nasadzane rośliny, m.in. takie, które charakteryzują się odpornością na zanieczyszczenia środowiska. W zrekultywowanych miejscach po wysypiskach powstaną ścieżki edukacyjne, które mieszkańcom gmin mają przybliżyć gospodarkę odpadami na terenie gminy.
- Ścieżki przybliżą zagadnienia gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych oraz wpłyną na podniesienie świadomości ekologicznej” - mówiła PAP Monika Stachelek z Urzędu Miasta w Kolnie Stachelek dodając, że wzdłuż ścieżek zostaną zamontowane tematyczne tablice edukacyjne.
Rekultywacji będą poddane wysypiska w gminach: Filipów, Grabowo, Hajnówka, Kolno, Krypno, Kulesze Kościelne,. Łączna powierzchnia tych wysypisk to ponad 6,1 ha.  Jeszcze w styczniu ruszą przetargi na te prace. Wszystko ma być zakończone do końca października 2015 r. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę