Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Mleka dużo, duże kary...

W listopadzie – ósmym miesiącu roku kwotowego 2014/2015 - do podmiotów skupujących dostarczono 811,9 mln kg mleka, tj. o 5,1 % więcej niż przed rokiem. W całym okresie od kwietnia do listopada ilość skupionego mleka ukształtowała się na poziomie wyższym o 6,57% niż w tym samym okresie roku 2013/2014 - podała Agencja Rynku Rolnego w miesięcznym komunikacie prognozując, że jeśli nic się nie zmieni przekroczenie przez Polskę kwoty krajowej dostaw może wynieść ponad 8%, co skutkować będzie koniecznością uiszczenia przez rolników opłaty wyrównawczej.

Przypomnijmy byłby to już trzeci z rzędu rok kwotowy w którym Polska przekracza limit produkcji mleka, przy czym dotychczasowe kary nie były wysokie. Przed dwoma laty krajowa kwota dostaw została przekroczona o 0,15% a wyliczona przez ARR stawka opłaty dodatkowej wynosiła niespełna 4 grosze za kilogram przekroczenia. W ubiegłym roku kwotowym przekroczenie polskiego limitu produkcji mleka wyniosło 1,68%, a w konsekwencji niemal 56 tysięcy rolników, którzy przekroczyli indywidualne limity produkcji, zapłaciło po 29 groszy za każdy kilogram przekroczenia. Tym razem kara ma być kilkakrotnie wyższa. Według wyliczeń ARR przy założeniu, że krajowa kwota dostaw zostanie przekroczona o ok. 8 % - opłata jednostkową może wynieść ok. 70-80 groszy za kilogram przekroczenia. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę