Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Koniec protestu lekarzy

"Odnieśliśmy wspólny sukces, sukces lekarzy i naszych pacjentów. Otwieramy gabinety" - te słowa pojawiły się na facebookowym profilu Porozumienia Zielonogórskiego. W siedzibie ministerstwa zdrowia przed 7:00 rano zakończyły się negocjacje lekarzy z Porozumienia z ministrem Bartoszem Arłukowiczem. Trwały prawie 15 godzin. Od środy rano gabinety lekarskie otworzyli także strajkujący w Łomży lekarze zrzeszeni w PZ. Od 1 stycznia w mieście zamkniętych było 8 przychodni w tym te największe - m.in. „Lekarze Rodzinni 3” przy Reymonta, „Remedium” na Sybiraków, czy Łomżyńskie Centrum Medyczne przy Wyszyńskiego. Teraz już są one otwarte.

- "Jesteśmy Wam wdzięczni za wsparcie jakim nas Państwo obdarzyliście. Walczyliśmy o to, by móc godnie leczyć i pracować. Bardzo Wam dziękujemy, że Byliście z nami w trudnych chwilach dla polskich Pacjentów i Lekarzy. Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego" - taki komunikat został opublikowany w środę rano na oficjalnej stronie ineternetowej PZ.

Protest lekarzy zakonczył się po osiągnięciu nad ranem porozumienia z ministerstwem zdrowia.

- Rano mieliśmy jechać do Warszawy, ale na szczęście osiągnięto porozumienie. O 6.20 obdzwaniałem kolegów i odwoływałem wyjazd i wszyscy już jesteśmy w pracy - mówi dr Waldemar Pędziński dyrektor Łomżyńskiego Centrum Medycznego i koordynator PZ na Łomżę i powiat łomżyński. - Na razie jeszcze nie znamy szczegółów porozumienia. Nie mamy umów, pracujemy na słowo – dodaje dr Pędziński podkreślając, że do czegoś takiego jak protest lekarzy i zamykanie gabinetów lekarskich w demokratycznym państwie prawa w ogóle nie powinno dochodzić.

W Łomży od 1 stycznia nie działało 8 przychodni lekarzy rodzinnych, których lekarze zapewniają tzw. podstawową opiekę medyczną dla większości mieszkańców miasta. Gabinety te, zrzeszone w Porzomumieniu Zielonogórskim, nie podpisałay dotychczas umów z NFZ. Teraz już wszystkie te gabinety są otwarte i przyjmują "normalnie" pacjentów.

- Jesteśmy bardzo, bardzo szczęśliwi, że nasze gabinety wreszcie ruszyły – cieszy się dr Krystyna Kamińska – Nizik, kierująca przychodnią Lekarze Rodzinni 3 przy ul. Reymonta w Łomży, mającą aż 13 i pół tysiąca pacjentów i należącą do Porozumienia Zielonogórskiego, które po 15 godzinach nocnych negocjacji osiągnęło porozumienie z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem i NFZ co do warunków kontraktów na rok 2015. - Odbieramy ten fakt pozytywnie i wszyscy się cieszymy, bo sytuacja w ostatnich tygodniach była naprawdę mało komfortowa. A do tego przeżyliśmy ostatni tydzień w wielkim stresie i nieustannych nerwach, że starczyłoby na film sensacyjny. Wiedzieliśmy, że nasi pacjenci potrzebują pomocy, a nie mogliśmy jej udzielać, gdyż ministerstwo zdrowia razem z NFZ zniszczyłyby opiekę zdrowotną w Polsce na całe lata. Niestety, nie jestem jeszcze w stanie skomentować  szczegółów negocjacji, ponieważ nasi przedstawiciele są nadal w Warszawie, gdzie trwa spisywanie konkretnych ustaleń. Nie wiem więc dokładnie, co uległo zmianie i kto z czego ustąpił. Dobrze, że porozumienie zawarto, chociaż ciągle nie wiem, na jakich dokładnie warunkach. Najważniejsze, że strona ministerialno-funduszowa zrezygnowała z polityki dyktatu względem lekarzy rodzinnych i nieliczenia się z naszym zdaniem. Myślę, że wszyscy odetchnęliśmy z ulgą.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę