Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

832 litry człowieka

Radosny czas Bożego Narodzenia i przejścia ze starego do nowego roku, to czas licznych spotkań, czas życzeń i podsumowań. Od siedmiu już lat takiego podsumowania dokonują też organizatorzy i uczestnicy akcji „Oddaj krew… z Chrystusem”, prowadzonej cyklicznie w parafii Krzyża Świętego w Łomży.

Zaproszenie na niedzielną Mszę świętą 4 stycznia 2015 roku o godz. 12.00 miało charakter bardzo otwarty. Było kierowane nie tylko do krwiodawców, pracowników publicznej służby krwi, osób które kiedykolwiek otrzymały krew oraz ich rodzin, ale też do wszystkich, którym bliska jest idea bezinteresownej pomocy potrzebującym. Po Mszy świętej, ok. 30 osób uczestniczyło w bożonarodzeniowym spotkaniu opłatkowym w Centrum Katolickim im. Papieża Jana Pawła II. Najpierw odczytany został fragment Ewangelii o narodzeniu Chrystusa, a następnie wszyscy, przełamując opłatek, wymieniali się życzeniami.
Pani dr Anna Ogrodnik-Wycik – kierownik łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poinformowała, że w minionym roku, podczas sześciu edycji parafialnej akcji „Oddaj krew… z Chrystusem”, od 312. dawców przyjęto 140.050 ml krwi. Oceniła, że to bardzo dużo, gdyż ta ilość zabezpiecza miesięczne zapotrzebowanie Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Dodała, iż od 2008 roku, już 34 razy ekipa łomżyńskiej stacji krwiodawstwa przebywała w parafii Krzyża Świętego w Łomży, uzyskując ogółem 831.900 ml krwi.
W miłej, świątecznej atmosferze, przy wspólnym śpiewaniu kolęd, uczestnicy dyskutowali o krwiodawstwie i znakomitych efektach współpracy Kościoła ze służbą zdrowia. Wszyscy zgodnie podkreślali, że nie do przecenienia jest tu rola kapłanów, których zachęta i osobisty przykład przynoszą wymierne efekty. Ogromne znaczenie ma tu także zaangażowanie lokalnych mediów – prasy, radia i telewizji oraz Internetu. Wspominając obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa, które miały miejsce 28 listopada 2014 r. w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży zauważono, że spośród 160. osób wyróżnionych za długoletnie, bezinteresowne oddawanie krwi, aż 39 (tj. 25%), to uczestnicy naszej parafialnej akcji „Oddaj krew… z Chrystusem”.
Kreśląc plany na przyszłość poinformowano, że na rozpoczynający się rok przewidzianych zostało 5 edycji parafialnej akcji „Oddaj krew… z Chrystusem”: 22 marca, 14 czerwca, 16 sierpnia, 18 października i 13 grudnia.
Już dziś zapraszamy wszystkich, którym pozwala na to stan zdrowia, by dzieląc się z potrzebującymi swoją krwią, włączyli się w łańcuch ponad 500. życzliwych serc (tyle osób choć raz brało udział w akcji „Oddaj krew… z Chrystusem”) zawiązany w parafialnej akcji krwiodawczej. Osoby, którym nie odpowiadają wskazane wyżej terminy zapraszamy do stacji krwiodawstwa w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, gdzie krew oddać można codziennie od poniedziałku do piątku. Zachęcamy też krwiodawców do oddawania składników krwi – osocza lub płytek krwi. Składniki te – równie cenne i równie potrzebne jak krew pełna – oddawać można częściej niż pełną krew: osocze – co 2 tygodnie, a płytki krwi – co miesiąc. Można więc zaplanować dodatkowe terminy pomiędzy datami parafialnej akcji krwiodawczej.
Rozpoczynając kolejny rok dziękujemy wszystkim, którzy swym osobistym udziałem, pracą, zaangażowaniem, ale też modlitwą, cierpieniem lub ofiarą wspierają akcję „Oddaj krew… z Chrystusem” i wszystkim życzymy dobrego zdrowia i dobrego roku.

Tadeusz Babiel
fot. Bartosz Zalewski


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę