Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Czas fotografii na portalu 4lomza.pl w roku 2014

Główne zdjęcie
Joanna Zawłocka

Prezentacja zdjęć Marka Maliszewskiego (lat 43) – łomżyńskiego fotografa, towarzyszącego dniem i nocą ze swoim aparatem wielkim i maluczkim tego świata w sytuacjach ważnych i nieistotnych – nie stanowi „obiektywnego” przeglądu najważniejszych wydarzeń minionego roku. Z perspektywy rangi dla życia i losów społeczności Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, można by stworzyć tak drugi, jak i kolejne zestawy zdjęć, ale ten, który prezentujemy, ma walor niepowtarzalny. To wybór fotografii, które podobają się autorowi. Zapraszamy zatem Czytelników 4lomza.pl do fotograficznej zabawy.

Po tygodniowej selekcji autorskiej spośród kilkudziesięciu tysięcy zdjęć do fotograficznego puzzla roku 2014 trafiło 114. Kolorowe i czarno-białe. Czasem za bohatera mają ludzi tak powszechnie znanych, jak prezydent RP Bronisław Komorowski przy stoisku z nalewkami; a czasem ludzi anonimowych, jak bezdomny pijak z bochenkiem chleba zamiast poduszki na ławce koło Katedry... Każdy z nas sam może wybrać ładniejsze, ciekawsze, zabawniejsze.... Bliższe sercu, korespondujące z wrażliwością, przywołujące skojarzenia i wywołujące wspomnienia... Wydaje mi się, że najpierw warto obejrzeć tę fotograficzną mozaikę obrazów bez powiększania kadrów, aby zorientować się w topografii roku. Powód jest prosty: zagłosować można jedynie na 13 zdjęć, toteż rosimy o rozważne wybieranie, bo to od głosu każdego z Państwa zależy, jakie ujęcia okażą się najważniejsze w oczach Czytelników. Szansę ma zakrywająca bezradnie oczy prosta kobieta, która była czteroletnią dziewczynką, kiedy UB zabierało z domu ojca...? Na szansę czeka zmarznięty jeleń, wydobyty przez strażaków z Narwi i patrzący jednym okiem smutno w pustkę nocy...? Łatwo tu zauważyć, że w tegorocznym wyborze Marka Maliszewskiego takich zderzeń nieoczekiwanych, wzbogacających wrażliwość i ćwiczących wyobraźnię, jest bez liku. Grupka chłopców klęczy jak w kościele, chociaż nie tam strzela się rzuty karne... Zmasakrowane w wypadku auto i grupa strażaków, z których jeden niesie różową foliówkę – z ręką kierowcy. Zwróćcie Państwo uwagę na opisy Marka Maliszewskiego. Otworzą Wam oczy...

wkadrze.4lomza.pl

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę