Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

W piątek lekarze rodzinni będą jednak strajkować

Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego nie otworzą gabinetów w piątek 2 stycznia. Taka decyzja zapadła podczas wieczornego spotkania w Białymstoku około 170 świadczeniodawców, czyli lekarzy prowadzących gabinety rodzinne na terenie województwa podlaskiego zrzeszonych w Podlaskim Związku Lekarzy Pracodawców „Porozumienie Zielonogórskie”. To oznacza, że większość mieszkańców Łomży – około 60% - nie będzie mogła po Nowym Roku pójść do swojego lekarza rodzinnego.

Przychodnie które mają działać po Nowym Roku na trenie Łomży oraz powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego, grajewskiego i zambrowskiego (stan na 30 grudnia 2014 roku)
Przychodnie które mają działać po Nowym Roku na trenie Łomży oraz powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego, grajewskiego i zambrowskiego (stan na 30 grudnia 2014 roku)

- Sześcioosobowy zarząd PZLP PZ pod przewodnictwem doktora Włodzimierza Bołtruczuka przedstawił szczegóły rozmów z ministrem zdrowia na temat kontraktów lekarzy rodzinnych z NFZ na 2015 rok – relacjonuje dr Waldemar Pędziński, dyrektor Łomżyńskiego Centrum Medycznego i koordynator PZ na Łomżę i powiat łomżyński. - Podczas spotkania lekarze wyrazili poparcie dla działań zarządu głównego PZ negocjującego już od pół roku warunki kontraktów, który odrzucił w całości propozycje ministerstwa.

Kością niezgody jest pakiet onkologiczny, wdrażany przez ministerstwo, który na lekarzy rodzinnych narzuca nowe obowiązki, ale – ich zdaniem – ministerstwo nie zabezpiecza środków finansowych na jego realizację.
- Nie będziemy otwierać 2 stycznia przychodni i będziemy czekać na dalsze rozmowy na szczeblu rządowym – mówi doktor Waldemar Pędziński.
Komentując słowa ministra Bartosza Arłukowicza, że ma plan „B” - będzie płacił 45 złotych za każdego pacjenta przyjętego przez szpitalny SOR w trakcie strajku lekarzy rodzinnych –  dr Pędziński, w którego ŁCM zarejestrowanych jest 5,5 tysiąca pacjentów, deklaruje, że: „my te zadania SOR możemy przejąć choćby od 1 stycznia, ale to oczywisty blef polityczny ministra, gdyż nasz system finansowania POZ tego nie wytrzyma. Lekarzom rodzinnym minister proponuje po 11 złotych miesięcznie za pacjenta”.

Rządowy plan „B”
Pacjenci, którzych lekarze rodzinni swoich gabinetów w piątek nie otworzą – według urzędników z Narodowego Funduszu Zdrowia - będą mogli iść do lekarzy z każdego innego gabinetu, który ma umowę z NFZ na świadczenie usług podstawowej opieki zdrowotnej. Z przekazywanych przez  Adama Dębskiego rzecznika podlaskiego oddziału NFZ informacji wynika, że w Łomży będzie to 8 gabinetów: cztery przychodnie podlegającego pod starostwo Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Łomży - Al. Piłsudskiego 11a, Kolegialna 1, Polowa 53, Wyszyńskiego 10, dwie NZOZ „MEDICA” - Ks. Janusza I 13 B i Szosa Zambrowska 22a  oraz przychodnie „MARMED” przy Al. Piłsudskiego 82 i „Danmed” - Księżnej Anny 29.

Pacjentów w godzinach 8.00 – 18.00 przyjmować ma także Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala wojewódzkiego w Łomży (tel. 86/ 47 33 510, 86/ 47 33 900), a nocami i w święta stacja pogotowia ratunkowego przy Szosie Zambrowskiej (tel. 86/ 216 23 60)

Od 1 stycznia od 16:00 podlaski NFZ uruchomi całodobową infolinię dla pacjentów. Pod numerem telefonu 85 745 95 00 pacjenci będą mogli otrzymać informację, gdzie znajduje się najbliższy otwarty gabinet lekarza rodzinnego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę