Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok. pl

Można oglądać ruchomą szopkę Ojców Kapucynów

Tradycyjnie w czasie pasterki, w nocy ze środy na czwartek, uruchomiona została największa tego typu w północno-wschodniej Polsce, ruchoma szopka Ojców Kapucynów w Łomży. W tym roku przypada jubileusz 250-lecia bytności Kapucynów w tym mieście.

W łomżyńskiej szopce, która została zbudowana w latach 50. ubiegłego wieku (odnowiono ją w 2007 roku), jest ok. 50 postaci, uruchamianych poprzez system przekładni i małych wózeczków, które służą do przemieszczania figurek po określonych torach. Dzięki dodatkowym mechanizmom postaci mogą poruszać w hołdzie głowami i zdejmować czapki.

Są w tej szopce m.in. Mieszko I, św. Wojciech, Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga i król Jan III Sobieski z husarią, a także np. Adam Mickiewicz czy Fryderyk Chopin. Ze współczesnych można tam zobaczyć Jana Pawła II, siostrę Faustynę Kowalską, ojca Maksymiliana Kolbego, Lecha Wałęsę czy Czesława Miłosza.

Proboszcz parafii Mirosław Ferenc przypomniał, że szopka będzie udostępniona odwiedzającym klasztor do 2 lutego; nie ma szacunków ile osób rokrocznie ją odwiedza. Szopka znajduje się tam na stałe, ale przez pozostałą część roku jest zamknięta (choć bywa pokazywana na specjalne prośby).

Żywa szopka przy kościele w parafii pw. Andrzeja Boboli

Atrakcją dla najmłodszych w Łomży jest też żywa szopka, która stanęła przy kościele w parafii pw. Andrzeja Boboli. Będzie można ją odwiedzać do Święta Trzech Króli, czyli do 6 stycznia.

Jej pomysłodawca, proboszcz tej parafii ks. Andrzej Popielski powiedział, że z roku na rok zwierząt, które należą do okolicznych rolników, jest w szopce coraz więcej. Parafia jest bowiem co prawda miejska, ale należy do niej również kilka podłomżyńskich wsi i to głównie od ich mieszkańców pochodzą zwierzęta.

W tym roku można zobaczyć ok. 60 zwierząt. Wśród nich są m.in. bocian, który nie odleciał na zimę, perliczki, baranki, króliczki i bażanty. Ks. Popielski dodał, że nowością będzie kilka gatunków gołębi oraz brązowa koza. Nie ma tam żadnego osiołka, bo nikt w okolicy nie ma takiego zwierzęcia.

Według danych parafii, z roku coraz więcej osób odwiedza szopkę; w ubiegłym ok. 5 tys.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę