Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Dziś Wigilia

Wigilia Bożego Narodzenia w tradycji polskiej posiada wyjątkowe znaczenie. Kościół z jednej strony zachęca do zachowania dawnych obyczajów ludowych związanych z tym wieczorem, z drugiej zaś strony usilnie zabiega o nieustanne pogłębianie jego religijnego wymiaru. Zachęca do świętowania Narodzenia Pańskiego z czystym sercem, do odczytania fragmentu Ewangelii, wspólnej modlitwy, łamania się opłatkiem i śpiewania kolęd. Zachęca też do tradycyjnego powstrzymania się w tym dniu od spożywania pokarmów mięsnych i zgodnie z dawnym polskim zwyczajem, zachowania postnego charakter potraw na stole wigilijnym.

Kolacja wigilijna zaczyna się gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda. Rodzina zbiera się wówczas przy stole nakrytym białym obrusem, na którym znajdują się nie tylko potrawy, ale także Pismo Święte i opłatek oraz zapalona świeca teraz najczęściej ta Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, a pod obrusem sianko.
- Zachęcamy naszych parafian do podtrzymywania tej staropolskiej tradycji: pachnące siano pod obrusem wigilijnego stołu niech będzie znakiem ubogich warunków, w których narodził się Chrystus – przekonywał ks Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego.
Wigilijny stół jest dla każdej rodziny czasem swoistego rachunku sumienia. Uśmiechamy się, kiedy przy stole zasiadają ci wszyscy, którym w minionym roku składaliśmy życzenia. Smutek, często gorzkie łzy towarzyszą nam, gdy przy wigilijnym stole zabraknie kogoś z najbliższych. Tradycyjnie przy stole wigilijnym pozostaje jedno wolne jako znak pamięci o bliskich, którzy nie mogą razem z nami zasiąść do wigilii.
- Na wigilijny stół nie podajemy żadnego alkoholu. W Wigilię obowiązuje tradycyjny post – przypominał parafianom z Katedry proboszcz ks Marian Mieczkowski zachęcając do zachowania tego obyczaju ojców. - Przed rozpoczęciem wieczerzy należy przeczytać fragment Ewangelii wg Łukasza 2, 1-14 o narodzeniu Chrystusa, odmówić „Ojcze Nasz” i odśpiewać kolędę.

Chyba nikt dziś nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez przystrojonej choinki i prezentów pod nią. Drzewko ubiera cała rodzina w dzień wigilijny. Aż trudno uwierzyć, że zwyczaj ubierania choinki w niektórych częściach Polski przyjął się stosunkowo niedawno, bo dopiero w II połowie XX wieku.

O godz. 24.00 we wszystkich kościołach sprawowana będzie uroczysta Pasterka. W Katedrze celebransem będzie Biskup Janusz Stepnowski. Zarówno w Katedrze jak i we wszystkich innych kościołach księża zapraszają przed Pasterką do wspólnego śpiewania kolęd.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę