Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 06 maja 2021 napisz DONOS@

Choinka na święta zielona, ale niekradziona

Główne zdjęcie
fot. Nadleśnictwo Łomża

Ruszyła sprzedaż kilkuletnich świerków pospolitych i srebrnych z plantacji Nadleśnictwa Łomża, która potrwa do wigilii Bożego Narodzenia. - Przygotowaliśmy już 100 świerków w doniczkach i mamy możliwość wystawienia do sprzedaży ok. 1000 świerków ciętych – mówi specjalistka służby leśnej Katarzyna Sobocińska, od 2006 r. pracująca w Nadleśnictwie Łomża, gdzie kilka dni temu skradziono 174 drzewka z plantacji Leśnictwa Podgórze. – Kradzież choinek zgłosił leśniczy Robert Kaczor, który obchodził swój teren i zauważył, że nie jest to kradzież na małą skalę. Straż Leśna zatrzymała złodzieja, który przygotował łup z lasu na handel. Szkodę wyceniono na 5 tys. zł.

- Ale te choinki zostały sprzedane legalnie, po odebraniu złodziejowi i skierowaniu sprawy do sądu – uspokaja Katarzyna Sobocińska. - Komendant posterunku Straży Leśnej Kazimierz Muczyński mówił nam, że pracuje od 28 lat i nigdy dotąd nie zdarzyło mu się interweniować przy takiej dużej kradzieży... Szkoda, że ludzie posuwają się do niszczenia naszego wspólnego mienia, tym bardziej, że leśniczy miałby lepszą rękę do wskazania drzewek do wycięcia. Zwróciłby uwagę na wielkość, aby mniejsze świerczki jeszcze podrosły, i wybrałby drzewka nieuszkodzone. A przy tym – legalne.
W tym miejscu warto przestrzec przed zakupem choinki z nieznanego źródła, ponieważ karą może zostać obciążony i sprzedający, i człowiek, który kupił nielegalnie wycięte drzewo, toteż po zakupie choinki należy pamiętać o wzięciu paragonu. - Akcję częstszego patrolowania teremów leśnych w planie mieliśmy od 13. do 28. grudnia wcześniej, lecz zaczęliśmy ją wcześniej, właśnie ze względu na złodziejski incydent – wyjaśnia specjalistka. - Mamy nadzieję, że informacja będzie przestrogą.
Nadleśnictwo Łomża prowadzi sprzedaż na placu koło swojej siedziby przy ul. Nowogrodzkiej 60 w Łomży. Codziennie można tam kupić legalnie drzewka świąteczne, zielone i pachnące jak las. Jeśli spodoba się nam świerczek do półtora metra, zapłacimy do 30 zł, a jeśli będzie to świerczycho 12-metrowe i wyższe, cena osiągnie tysiąc złotych. Ale któż by żałował takiej choinki najbliższym! Natomiast bożonarodzeniowy walor ekologiczny mają 1,5-metrowe świerki pospolite lub srebrne w donicach - za 50 zł. Wydatek się zwróci, kiedy zasadzimy drzewka po świętach wiosną na działce. Sprzedaż odbywa się codziennie od godz. 7.30 do 17. Drzewka są pakowane w ochronne siatki, aby nie uszkodzić gałązek zielonego, pachnącego gościa na święta, ani nie porysować i pobrudzić auta.
- W moim domu w magię świąt Bożego Narodzenia wprowadzi choineczka, oczywiście, żywa, ale po raz pierwszy... biało-granatowa – dzieli się planami osobistymi Katarzyna Sobocińska. - Lampki będą dawać zimny biały blask. Nie będzie bombek, tylko w ich miejsce kokardki, ptaszki, laleczki, piórka, kryształki, W ten oto sposób nasza choinka „strojem” wpasuje się w wystrój całego wnętrza.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę