Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Samobójca i samobójcy

Główne zdjęcie
37-letni mężczyzna najprawdopodobniej zrzucając się pod ciężarówkę chciał popełnić samobójstwo.

Mężczyzna, którego w poniedziałek rano śmiertelnie potrąciła ciężarówka wjeżdżająca do Łomży najprawdopodobniej w ten sposób popełnił samobójstwo. Właśnie pod takim kątem sprawę rozpatrują policjanci. - Mężczyzna stał na prawym poboczu i gdy nadjechał samochód nagle wtargnął na jezdnię – mówi Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży. Według danych policji do końca listopada w Łomży i najbliższej okolicy na własne życie targnęło się 17 osób. 14 zrobiło to skutecznie. Specjaliści alarmują, że w Polsce od kilku lat liczba osób usiłujących popełnić samobójstwo gwałtownie rośnie. W województwie podlaskim w tym roku takich prób było już 331 to o 1/3 więcej niż w 2012 roku. W Łomży na szczęście policyjne statystyki zdają się wskazywać odwrotną tendencję.

W poniedziałek rano wjeżdżająca do Łomży od strony Zambrowa ciężarówka potrąciła 37-letniego mieszkańca Łomży. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Niestety lekarzom nie udało się go uratować. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że mężczyzna najprawdopodobniej wtargnął na jezdnię wprost przed nadjeżdżającą ciężarówkę. To już od początku nasuwało podejrzenia, że mężczyzna celowo wszedł na jezdnię.
- Policyjne postępowanie wyjaśniające prowadzone jest pod kątem art. 151 kodeksu karnego – potwierdza Ewelina Szlesińska oficer prasowy policji w Łomży.
Przepis mówi o tym, że „kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Samobójców coraz więcej, ale nie u nas
W tym roku w kraju próby zabicia się podjęło ponad 7,7 tys. osób, czyli niemal półtora tysiąca więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego. Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wynika, że od kilku lat systematycznie wzrasta liczba osób, które próbują sobie odebrać życie w województwie podlaskim. O ile w 2011 roku było ich 220, w 2012 r. - 232, w 2013 r. - 283, to w tym roku do końca listopada zanotowano już 331 takich prób. Na szczęście znaczna część z nich to nieudane zamachy na własne życie. W tym roku skutecznych samobójstw było 164, wobec 171 przez cały ubiegły rok.
Tymczasem z przekazywanych przez łomżyńską policję danych wynika, że u nas tej tendencji nie widać. W Łomży i na terenie powiatu w tym roku zanotowano 17 prób samobójczych. W 14. przypadkach zakończyły się one śmiercią tych osób. To znacznie mniej samobójstw niż było w ubiegłym roku. Wtedy prób samobójczych było 29, a zakończonych zgonem aż 25.

Słaba płeć?
Zarówno w Polsce, województwie jak i w Łomży samobójcami zazwyczaj są mężczyźni. W tym roku w mieście i okolicy na własne życie nie targnęła się nawet jedna kobieta. W ubiegłym roku próbowały zabić się 4.
Z policyjnych danych wynika, że samobójcy najczęściej próbują odebrać sobie życie wieszając się. W Łomży w tym roku takich zdarzeń było 13, a w województwie 206. Na drugim miejscu jest rzucenie się z wysokości – w Łomży były dwa takie przypadki, a w skali województwa aż 50.
Według ustaleń policji najczęstszymi przyczynami popychającymi ludzi do targnięć się na życie są choroby psychiczne, nieporozumienia rodzinne, zawód miłosny, ale coraz częściej do tego doprowadzają także problemy ekonomiczne.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę