Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

PiS podzielone. Przewodnicząca Krynicka

Główne zdjęcie
Bernadeta Krynicka - przewodnicząca Rady Miasta Łomża

Bernadeta Krynica z PiS została przewodniczącą nowej Rady Miasta Łomża. W tajnym głosowaniu pokonała 12 do 6 Wiesława Grzymałę z PiS. - To jest wewnętrzny konflikt w PiS. Nie służy on dobru miasta. Radni PO nie będą popierać żadnego z kandydatów – mówił tuż przed tajnym głosowaniem radnych Maciej Borysewicz z PO. Ta sama "koalicja 12", która wybrała Krynicką na przewodniczącą wybrała także dwie nowe wiceprzewodniczące Rady Miasta Bogumiłę Olbryś z PiS i Alicję Konopkę z RdŁ, oraz przewodniczących 7 komisji Rady Miasta w ten sposób rozdzielając pośród siebie najważniejsze, ale także najbardziej intratne finansowo funkcje w Radzie Miasta. Co ciekawe podczas sesji zgłoszono do przewodniczącej Rady pismo informujące o powołaniu Klubu Radnych PiS. Stworzyło go 6 z 10 uczestniczących w sesji radnych wybranych z listy PiS. Przewodniczącym Klubu został Wiesław Grzymała.

Wiesław Grzymała jako kandydat na przewodniczącego Rady Miasta został zgłoszony przez PiS w poniedziałek gdy po raz pierwszy zebrała się nowa Rada Miasta. Wówczas przewodniczącego nie wybrano - zgłoszona była także Hanka Gałązka, ale nie zgodziła się na to - obrady przerwano do środy. Już wtedy, na zakończenie sesji – po ogłoszeniu przez przewodniczącą obrad Hankę Gałązkę – przerwy do środy, ale przed formalnym głosowaniem radnych w tej sprawie, Witold Chludziński z KWW „Razem dla Łomży” powiedział, że zgłasza na przewodniczącą Rady Miasta Bernadetę Krynicką z PiS. W środę, po wznowieniu obrad, Chludziński podtrzymał ten wniosek, a Krynicka wyraziła zgodę na kandydowanie.
Po jej oświadczeniu do mównicy podszedł Jan Olszewski z PiS i zakomunikował, że w poniedziałek „jako jedyny kandydat PiS został zgłoszony Wiesław Grzymała i ta kandydatura jest obowiązująca”.

Podczas autoprezentacji kandydatów pytania i uwagi do Wiesława Grzymały zgłaszali przede wszystkim radni z KWW „Razem dla Łomży”, a do Bernadety Krynickiej radni z PiS. Oboje zapewniali, że choć radnymi zostali wybrani z list PiS nadrzędny dla nich jest interes miasta. Jako dowody na to Grzymała przywoływał swoje przewodzenie Radzie Miasta w kadencji 2006-2010, a Krynicka aktywność w pracach Rady Miasta w kadencji 2010-2014. Tajne głosowanie wygrała Bernadeta Krynica zdobywając 12 głosów poparcia podczas gdy Grzymałę poparło tylko 6 radnych.
Po przejęciu prowadzenia obrad Krynicka zarządziła głosowanie złożonego na samym początku sesji wniosku radnej Bogumiły Olbryś z PiS o uzupełnienie porządku obrad dotyczącego ilości i składu osobowego komisji. Ten wniosek został przyjęty, po czym radni przystąpili do wyborów wiceprzewodniczących Rady Miasta. Kandydowali Bogumiła Olbryś i Janusz Mieczkowski z PiS, Alicja Konopka z Razem dla Łomży i Dariusz Domasiewicz z PO. Wybory wygrali Bogumiła Olbryś (PiS) i Alicja Konopka (RdŁ), które uzyskały po 12 głosów poparcia. Janusza Mieczkowskiego poparło 6 radnych, a Dariusza Domasiewicza 4.

„Koalicja 12”
Kolejne – jawne już głosowania - potwierdziły, że rządzącą „koalicję 12” stworzyli radni wybrani z list „Razem dla Łomży” (5), „Łomża Nasze Miasto” (3) i czworo radnych z PiS - B. Krynicka, B. Olbryś, W. Mężyńska i Ł. Kacprowski. „Koalicja 12” zgłosiła i wybrała też przewodniczących 7 stałych komisji Rady Miasta. Pracami Komisji Finansów i Skarbu Miasta pokieruje Tadeusz Zaremba; Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego -Andrzej Modzelewski; Komisji Gospodarki Komunalnej – Witold Chludziński; Komisji Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Kulturowego – Hanka Gałązka; Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia – wanda Mężyńska; Komisji Bezpieczeństwa i Porządku – Zbigniew Prosiński, a Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji – Andrzej Wojtkowski.
Kandydatów na szefów 6 z tych komisji zgłosił także klub PiS, a na 3 – „swoich” radnych zgłosili także ci wybrani z list PO. W obu przypadkach wszyscy przegrali.
Dopiero gdy wybierano wiceprzewodniczących komisji radni z „koalicji 12” zaczęli zgłaszać na kandydatów innych radnych – zarówno z „Klubu PiS” jak i z grupy PO.
Wobec takiego rozwoju wydarzeń Klub PiS poprosił o 15 minut przerwy, po której większość jego radnych przyjęła te propozycje (odmówili jedynie Wiesław Grzymała i Jan Olszewski), a później zdecydowana większością głosów została wybrana do pełnienia tych funkcji. Po „włączeniu” radnych z Klubu PiS do „koalicji 12” radni z PO oznajmili, że oni nie będą wyrażać zgody na kandydowanie na te funkcji i chcą pozostać w opozycji.

200829104429.jpg
Foto: Bernadeta Krynicka - przewodnicząca Rady Miasta Łomża
Foto: Łukasz Kacprowski
Foto: Bernadeta Krynicka
Foto: Wiesław Grzymała
Foto: Bernadeta Krynicka
Foto: Bernadeta Krynicka
Foto: mec. Mieczysław Jagielak
Foto: Maciej Borysewicz
Foto: Wiesław Grzymała
Foto:
Foto: Bogumiła Olbryś i Jan Olszewski
Foto:
Foto: Witold Chludziński, Wanda Mężyńska, Andrzej Wojtkowski
Foto: Hanka Gałązka
Foto: Bernadeta Krynicka
Foto:
Foto:
Foto: A. Godlewska, J. Mieczkowski, E. Rabczyńska, W. Grzymała
Foto:
Foto: Bernadeta Krynicka
Foto: M. Borysewicz, W. Grzymała, J. Mieczkowski
Foto: A. Wojtkowski, T. Zaremba, W. Chludziński
Foto:
Foto: Alicja Konopka (wiceprzewodnicząca Rady Miasta Łomża), Bernadeta Krynicka (przewodnicząca Rady Miasta Łomża) i Bogumiła Olbryś (wiceprzewodnicząca Rady Miasta Łomża)
Foto: Bogumiła Olbryś
Foto: Alicja Konopka
Foto: Klub radnych PiS - od lewej: J. Olszewski, M. Jóskowiak, A. Godlewska, J,. Mieczkowski, E. Rabczyńska, W. Grzymała

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę