Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Radny na diecie

O tym ile „zarabiają” radni Łomży decyduje ustawa, rząd i ostatecznie miejscy radni. Generalnie wysokość diet radnego w Polsce nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie półtorakrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej. Tę proponuje rząd i od 2008 r. nie chce jej zmieniać - wynosi ona 1 766,46 zł. Generalnie więc radni maksymalnie mogą otrzymać 2 649,69 zł miesięcznej diety. Tyle legalnie mogą pobierać jednak tylko radni województwa, największych miast i powiatów. Łomża ani powiat łomżyński do takich nie należy.

Dieta do maksymalnej przewidzianej przepisami wysokości (2 649,69 zł) zgodnie z ustawą przysługuje radnym w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców i w powiatach powyżej 120 tys mieszkańców. Łomża z ok. 60 tys mieszkańców jest w drugiej grupie miasta - od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców, dla której dieta radnego może wynieść co najwyżej 75 proc. tej maksymalnej czyli 1 987,27 zł.

Diety radnych Łomży
Zgodnie z prawem o tym ile ostatecznie wynosi dieta radnych w Łomży decydują sami radni. Od 7 lat w mieście obowiązują te same zasady ustalania wysokości diety w zależności od „pracy”, a dokładnie funkcji jaka radny pełni w samorządzie miasta.  
I tak największa dietę – równą maksymalnej możliwej w Łomży otrzymuje przewodniczący Rady Miasta. Wiceprzewodniczący mają diety już o 25% niższe. Trzeci w hierarchii wartości pracy dla miejskiego samorządu są przewodniczący Komisji RM, których diety w Łomży wynoszą 65% maksymalnej stawki. Kolejni są ich zastępcy, dla których zapisano diety w wysokości 50% tego co może dostać przewodniczący Rady Miasta, a cała reszta, dla której funkcji nie starczyło – w przypadku Łomży to raptem kilku radnych - co miesiąc wypłacane ma diety w wysokości 45% maksymalnego miejskiego limitu.

Nie ma pracy - nie ma diety
Aby dostać dietę nie wystarczy być wybranym do Rady Miasta. W tej samej uchwale która określiła wysokość diet, zapisano także, że przysługuje ona radnym za pracę. Aby dietę otrzymać w takiej wysokości jak opisana powyżej każdy z radnych, za wyjątkiem przewodniczącego, musi być członkiem minimum dwóch komisjach Rady. Jeśli radny jest tylko w jednej komisji jego dieta zostanie obniżona o 40%.
Radny musi być nie tylko zapisany do komisji, ale i przychodzić na jej posiedzenia.
- Za nieobecność w posiedzeniach komisji Rady i sesjach ustala się potrącenia diety zryczałtowanej w wysokości 20 % za pierwszą nieobecność, 50% za dwie nieobecności, 100% za trzy nieobecności w miesiącu – czytamy w uchwale.
Co ważne radni w 2007 roku zapisali, że „dieta przysługuje za pełny czasowo udział w posiedzeniach”, i że nie przysługuje, jeżeli w danym miesiącu nie odbyła się sesja Rady, ani posiedzenie żadnej komisji, której radny jest członkiem.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę