Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

400 lat minęło

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Spotkanie młodzieży, kadry pedagogicznej oraz przyjaciół i sponsorów szkoły zakończyło obchody jubileuszowego roku 400-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Były wspomnienia, kwiaty i okolicznościowe wydawnictwa dla najbardziej zasłużonych, ale przede wszystkim plany dalszego rozwoju tej jednej z najstarszych i najlepszych szkół średnich w Polsce. – Wróciliśmy na chwilę do tamtych dni – podkreśla Jerzy Łuba, dyrektor szkoły. – Sam jestem bardzo zdziwiony, że udało się nam tyle dokonać, ale trafia do nas młodzież, która ma sprecyzowane wymagania, na to stawiamy i na to liczymy, również w przyszłości!

Poniedziałkowa uroczystość była podsumowaniem jubileuszu czterechsetlecia I Liceum Ogólnokształcącego, których  główne obchody odbyły się w czerwcu, ale na dobrą sprawę trwały przez cały rok. Zorganizowanie jubileuszu, w którym przez trzy dni wzięło udział ponad tysiąc gości z niemal całego świata, w tym liczni absolwenci, członkowie ich rodzin oraz dawni pracownicy szkoły, wymagało bowiem dużego zaangażowania ze strony młodzieży jak i kadry pedagogicznej. Zadbano więc o wydawnictwa książkowe, w tym wznowienie „380 lat szkoły średniej ogólnokształcącej w Łomży 1614-1994” wraz z suplementem oraz zestaw pocztówek z wybitnymi profesorami i wychowankami szkoły. Przygotowano też pamiątkowy medal, zaprojektowany przez Teresę Adamowską, okolicznościowe znaczki i koszulki, a logo jubileuszu 400-lecia szkoły autorstwa gimnazjalisty Adriana Bałazy było efektem konkursu ogłoszonego wśród uczniów szkoły.
– Była to bardzo duża impreza, wymagająca wielu środków i zabiegów – zaznacza dyr. Łuba, piastujący swe stanowisko już od 10 lat. – W związku z tym współpracowaliśmy z wieloma środowiskami i osobami, od których otrzymaliśmy nie tylko znaczącą pomoc finansową, ale też organizacyjną, sprzętową i transportową. Myślę, że ta spontaniczność i otwartość serca pozwoliły nam przygotować bardzo dobrą uroczystość, która odbiła się szerokim echem nie tylko na terenie naszego miasta, ale też w kraju i poza jego granicami.
Osoby zaangażowane w organizację jubileuszu oraz wspierające go, w różnej formie, zostały uhonorowane podczas jego podsumowania. Przypomniano też krótki film w  formie teledysku promujący szkołę oraz dłuższy, opowiadający o 400 latach jej tradycji, który miał premierę 29 czerwca, po koncercie łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej z uzdolnionymi muzycznie absolwentami I LO, obecnie studentami uczelni muzycznych. W poniedziałek zaś na scenie zaprezentowali się ich młodsi koledzy i koleżanki, w tym wokalistki Barbara Tarczewska i Magdalena Samordak, którym akompaniował pianista Marek Lipski, również mający za sobą szkolną edukację na Bernatowicza. W programie słowno-muzycznym uczniowie przypomnieli też historię szacownego jubilata, od początków średniej szkoły humanistycznej w XVII w. aż do czasów współczesnych.
– Podsumowaliśmy pewien okres w historii naszej szkoły, a w tej chwili czeka nas dalsza praca – ocenia Jerzy Łuba. – Musimy myśleć jak rozwijać szkołę, by sprostać współczesnym wymaganiom, które stawiane są na co dzień młodzieży, musimy też dążyć do ciągłego intensyfikowania jakości dydaktycznej i wychowawczej!

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę