Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Udział w wyborach jest prawem i obowiązkiem wszystkich katolików” - przypomina biskup Bronakowski

Główne zdjęcie
Bp. Tadeusz Bronakowski

- W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą wyborów samorządowych w Polsce oraz licznych pytań skierowanych przez wiernych Kościoła Łomżyńskiego, Kuria Diecezjalna przypomina, że zgodnie ze społeczną nauką Kościoła i nauczaniem zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego, chrześcijanin powinien uczestniczyć w budowaniu dobra wspólnego, które „jest zawsze ukierunkowane na rozwój osób” - czytamy w specjalnym komunikacie Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej dotyczący udziału wiernych w wyborach samorządowych, pod którym podpisał się ks. bp Tadeusz Bronakowski.

- Katechizm stwierdza wręcz, że „jest konieczne, by wszyscy, stosownie do zajmowanego miejsca i odgrywanej przez siebie roli, uczestniczyli w rozwoju dobra wspólnego”. (KKK 1913) Dodatkowo Katechizm podkreśla, że „obywatele powinni, na ile to możliwe, brać czynny udział w życiu publicznym. Udział w wyborach jest więc prawem i obowiązkiem wszystkich katolików – napisał biskup Bronakowski.

Hierarcha przypomina też o przesłaniu zawartym w jednym z listów pasterskich polskiego Episkopatu: „Udział w wyborach jest jedną z ważnych form obecności obywateli w życiu publicznym, kształtowania go i brania za nie odpowiedzialności. Bierność, izolowanie się, ucieczka w prywatność sprzeciwiają się godności osoby ludzkiej, która z natury jest istotą społeczną i powinna być podmiotem, zasadą i celem wszystkich przedsięwzięć społecznych, także politycznych. (…) Człowiek wierzący tym bardziej powinien być aktywnym społecznie i brać udział w wyborach.”


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę