Mleka za dużo, kary już pewne
Po 7 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 polscy producenci mleka wykorzystali już w 64% krajowego limitu produkcji. W październiku 2014 r. do podmiotów skupujących dostarczono 870,9 mln kg mleka, tj. o 5,5 % więcej niż przed rokiem, a okresie IV - X 2014 ilość skupionego mleka ukształtowała się na poziomie wyższym o 6,57% niż w tym samym okresie roku 2013/2014. Agencja Rynku Rolnego szacuje, że wysokość przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw może wynieść ponad 8%. To będzie wiązało się z koniecznością opłacenia bardzo wysokich kar za nadprodukcję.
W poprzednim roku kwotowym Polska przekroczyła limit produkcji mleka o 1,68 proc. W związku z tym kary - na łączną kwotę ok. 200 mln zł - musiało zapłacić niemal 56 tys. rolników. Tym razem eksperci szacują, że przekroczenie limitów będzie kilka razy większe, a kary za ten rok (2014/2015) mogą wynieść od 800 mln do 1 mld zł.
Prof. Andrzej Babuchowski, przedstawiciel Polski w UE, informował podczas konferencji w Senacie RP „Stan przygotowania Polski i UE do zniesienia kwot mlecznych” - jak przekazuje PAP - „że dotychczasowe wnioski Polski ws. odstąpienia od kar za nadprodukcję mleka nie zyskały aprobaty większości krajów i Komisji Europejskiej. Nie ma też zgody na zniesienie tzw. współczynnika tłuszczowego, co pozwoliłoby na zwiększenie kwoty dla Polski o ok. 1,5-2 proc. Raczej nie będzie też akceptacji ws. rozłożenia kar na raty”.
Dziś w Warszawie przed Ministerstwem Rolnictwa odbędzie się „Mleczna pikieta”. Organizuje ją Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w ramach protestu przeciw stale pogarszającej się sytuacja na rynku mleka, spadającym ceną skupu mleka i drastycznie obniżająca się dochodowość produkcji w polskich gospodarstwach. Z regionu wybiera się na nią około 250 rolników.