Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Spadek cen skupu mleka powstrzymany

Październik był pierwszym miesiącem w tym roku w którym ceny skupu mleka w regionie nie spadły. Z danych GUS wynika, że w poprzednim miesiącu rolnicy z województwa podlaskiego średnio za sto litrów mleka dostarczonego do mleczarni dostawali po 130,08 zł. To około 40 groszy więcej niż we wrześniu, ale jednocześnie o ok. 17 złotych mniej niż przed rokiem.

Z danych GUS wynika, że na rynku rolnym w październiku, w porównaniu z wrześniem 2014 r., jak i z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowano zarówno w skupie, jak i na targowiskach dalszy spadek cen większości produktów rolnych. 
Za 1 hl mleka płacono w skupie - w skali kraju - 124,38 zł, to jest mniej o 0,2% niż przed miesiącem. W województwie podlaskim cena skupu mleka w stosunku do września nieznacznie nawet wzrosła – ze 129,65 na 130,08 zł za sto litrów mleka. Niemniej w skali roku cena mleka jest znacznie niższa. W październiku ubiegłego roku średnia cena mleka podawana przez GUS wynosiła 146,9 zł/hl.

Mleczarze będą pikietować
W czwartek w Warszawie ma odbyć się „Mleczna pikieta”. Organizuje ją Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w ramach protestu przeciw stale pogarszającej się sytuacja na rynku mleka, spadającym ceną skupu mleka i drastycznie obniżająca się dochodowość produkcji w polskich gospodarstwach. Jak podkreślają organizatorzy będzie to „pokojowa manifestacja”.
- Liczymy, że właściwi przedstawiciele kręgu decydentów (minister rolnictwa i rząd), dostrzegą wreszcie determinację producentów mleka i podejmą skuteczniejsze działania, także na forum Unii Europejskiej, prowadzące do poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw – czytamy w komunikacie opublikowanym w serwisie Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. - Chcemy, żeby Komisja Europejska i przede wszystkim unijny komisarz ds. rolnictwa dostrzegli apele unijnych producentów mleka. Zdecydowanie oświadczamy, że nie chcemy płacić kar za przekroczenia limitów produkcji mleka na koniec obecnego i zarazem ostatniego roku kwotowego. W tym względzie solidaryzujemy się z hodowcami bydła mlecznego z innych krajów europejskiej Wspólnoty. Poza tym chcemy zwrócić uwagę mieszkańców Warszawy na tak ważny problem jakim jest konsumpcja polskiego mleka i polskich przetworów mlecznych. Również przy tej okazji będziemy apelować o ich kupowanie oraz przekonywać o ich niewątpliwych walorach.
„Mleczna Pikieta” odbędzie się o godzinie 13.00 przed budynkiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Warszawa, przy ul. Wspólnej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę