Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Rzeczpospolita: Tak zabijano w białostockim areszcie

Początkowo na dziedzińcu więziennym egzekucji dokonywał trzyosobowy pluton z pepesz. Później egzekucje były wykonywane przez pojedynczych katów tzw. metodą katyńską czyli strzałem w tył głowy. Z kolei w latach 50. wyroki wykonywane były na korytarzu w piwnicy, gdzie postawiono drewnianą dobudówkę o wymiarach 1 m na 1,5 m. Strażnicy zamykali w niej skazańca, a kat wkładał lufę pistoletu w klapkę w drzwiach i strzelał. Zdaniem historyków białostockie więzienie przez całe lata to było miejscem kaźni żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Dziennik Rzeczpospolita opisuje jak w białostockim więzieniu mordowano opierających się władzy komunistycznej żołnierzy niezłomnych. Według dr Marcina Zwolskiego, historyka białostockiego oddziału IPN i autora monografii „Śladami zbrodni” udało się udokumentować w tym miejscu śmierć co najmniej 83 więźniów w latach 1944–1956.

Rzeczpospolita zwraca uwagę, że oprawcom zależało na ukrywaniu śladów zbrodni. Dziennik przytacza fragment pisma Departamentu Więziennictwa MBP z 6 listopada 1953 r. skierowanego do WUBP w Białymstoku z którego wynika, że zwłoki skazanych na karę śmierci miały być chowane w miejscach niedostępnych dla cywilów. Czynności te – precyzowano – mają być wykonywane „tajnie, tak aby nie spostrzegł tego nikt z osób niepożądanych”. 

zobacz: Rzeczpospolita: Tak zabijano w białostockim areszcie

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę