poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Najwięcej ludzi głosowało na PiS, najwięcej mandatów zdobył PSL

Potwierdziły się nasze wczorajsze nieoficjalne wyniki wyborów do Rady Powiatu Łomżyńskiego. Według już oficjalnych wyników wyborów ustalonych przez Powiatową Komisję Wyborczą 7 mandatów w nowej radzie powiatu obejmie Polskie Stronnictwo Ludowe, 6 Prawo i Sprawiedliwość, 2 KWW Samorządy Łomżyńskie Razem, a 1 KWW Łomżyńska Wspólnota Samorządowa. Co ciekawe jeśli chodzi o liczbę zdobytych głosów poparcia to PiS zdobyło ich o blisko 300 więcej niż PSL.

Na podstawie tych protokołów Komisja sporządziła zestawienia wyników głosowania w okręgach i uwzględniając liczby głosów ważnych w okręgach wyborczych oraz głosów ważnych oddanych na poszczególne listy kandydatów ustaliła: na wszystkie listy we wszystkich okręgach wyborczych oddano ogółem głosów ważnych 18 506 i aż 3 966 głosów nieważnych.

Najwięcej ważnych głosów poparcia zdobyła lista KW Prawo i Sprawiedliwość - 5 974, na drugim miejscu jest KW Polskie Stronnictwo Ludowe -  5 681, później KWW Samorządy Łomżyńskie Razem - 3 907 i KWW Łomżyńska Wspólnota Samorządowa - 2 285. Przeliczając głosy na mandaty w pięciu okręgach wyborczych wyszło, że więcej mandatów niż PiS zdobył PSL.

Na uwagę zasługuje duży udział głosów nieważnych. W sumie w wyborach do rady powiatu łomżyńskiego było ich niemal 4 tysiące.
- Nigdy do tej pory mi się nie zdarzyło, żeby aż tak dużo głosów w jakichkolwiek wyborach było nieważnych – twierdzi Danuta Żukowska, od 1978 r. zasiadająca w komisjach wyborczych i będąca trzecią kadencję pełnomocnikiem wyborczym w starostwie łomżyńskim. - Moim zdaniem, powód jest prosty: dla prostego obywatela karta do głosowania to jest jedna karta, a nie zeszyt czy książka. Jeszcze przed wyborami w spotach, zachęcających do głosowania, mowa była o tym, że na każdej karcie należy postawić jeden krzyżyk i część wyborców potraktowała to dosłownie. Za dosłownie, co widać po wyborach do sejmiku województwa podlaskiego, gdzie co piąty wyborca oddał głos nieważny: w powiecie łomżyńskim aż 4 710 wrzuciło do urn głosy nieważne. W wyborach do Rady Powiatu liczba oddanych głosów nieważnych było aż 3 966.
Dodać wypada, że takie wyniki osiągnięto przy stosunkowo wysokiej frekwencji wyborczej, która w powiecie łomżyńskim osiągnęła 53,82 procent.

Oto wybrani nowi radni powiatu w poszczególnych okręgach.

Okręg wyborczy nr 1
Radnymi zostali wybrani:
1) CHAJEWSKI Michał PiS
2) POLKOWSKI Kazimierz ŁSR
3) BIEDRZYCKI Andrzej PSL

Okręg wyborczy nr 2
Radnymi zostali wybrani:
1) NOWAKOWSKI Jacek Albin ŁSM
2) CHOJNOWSKI Tomasz Paweł PSL
3) ŁOMOTOWSKI Sławomir PiS

Okręg wyborczy nr 3
Radnymi zostali wybrani:
1) ZDUŃCZYK Agnieszka PiS
2) SZABŁOWSKI Lech Marek PiS
3) KULESZA Jarosław PSL

Okręg wyborczy nr 4
Radnymi zostali wybrani:
1) PARZYCH Elżbieta PSL
2) ZACZEK Adam PSL
3) ZALEWSKA Barbara PiS

Okręg wyborczy nr 5
Radnymi zostali wybrani:
1) WŁODKOWSKI Antoni PSL
2) PRZYBYLAK Irena Zofia PSL
3) SOWA Adam Krzysztof PiS
4) SZYMAŃSKI Stefan SŁR
5) KOSSAKOWSKI Dariusz ŁWS


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0