Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Najwięcej ludzi głosowało na PiS, najwięcej mandatów zdobył PSL

Potwierdziły się nasze wczorajsze nieoficjalne wyniki wyborów do Rady Powiatu Łomżyńskiego. Według już oficjalnych wyników wyborów ustalonych przez Powiatową Komisję Wyborczą 7 mandatów w nowej radzie powiatu obejmie Polskie Stronnictwo Ludowe, 6 Prawo i Sprawiedliwość, 2 KWW Samorządy Łomżyńskie Razem, a 1 KWW Łomżyńska Wspólnota Samorządowa. Co ciekawe jeśli chodzi o liczbę zdobytych głosów poparcia to PiS zdobyło ich o blisko 300 więcej niż PSL.

Na podstawie tych protokołów Komisja sporządziła zestawienia wyników głosowania w okręgach i uwzględniając liczby głosów ważnych w okręgach wyborczych oraz głosów ważnych oddanych na poszczególne listy kandydatów ustaliła: na wszystkie listy we wszystkich okręgach wyborczych oddano ogółem głosów ważnych 18 506 i aż 3 966 głosów nieważnych.

Najwięcej ważnych głosów poparcia zdobyła lista KW Prawo i Sprawiedliwość - 5 974, na drugim miejscu jest KW Polskie Stronnictwo Ludowe -  5 681, później KWW Samorządy Łomżyńskie Razem - 3 907 i KWW Łomżyńska Wspólnota Samorządowa - 2 285. Przeliczając głosy na mandaty w pięciu okręgach wyborczych wyszło, że więcej mandatów niż PiS zdobył PSL.

Na uwagę zasługuje duży udział głosów nieważnych. W sumie w wyborach do rady powiatu łomżyńskiego było ich niemal 4 tysiące.
- Nigdy do tej pory mi się nie zdarzyło, żeby aż tak dużo głosów w jakichkolwiek wyborach było nieważnych – twierdzi Danuta Żukowska, od 1978 r. zasiadająca w komisjach wyborczych i będąca trzecią kadencję pełnomocnikiem wyborczym w starostwie łomżyńskim. - Moim zdaniem, powód jest prosty: dla prostego obywatela karta do głosowania to jest jedna karta, a nie zeszyt czy książka. Jeszcze przed wyborami w spotach, zachęcających do głosowania, mowa była o tym, że na każdej karcie należy postawić jeden krzyżyk i część wyborców potraktowała to dosłownie. Za dosłownie, co widać po wyborach do sejmiku województwa podlaskiego, gdzie co piąty wyborca oddał głos nieważny: w powiecie łomżyńskim aż 4 710 wrzuciło do urn głosy nieważne. W wyborach do Rady Powiatu liczba oddanych głosów nieważnych było aż 3 966.
Dodać wypada, że takie wyniki osiągnięto przy stosunkowo wysokiej frekwencji wyborczej, która w powiecie łomżyńskim osiągnęła 53,82 procent.

Oto wybrani nowi radni powiatu w poszczególnych okręgach.

Okręg wyborczy nr 1
Radnymi zostali wybrani:
1) CHAJEWSKI Michał PiS
2) POLKOWSKI Kazimierz ŁSR
3) BIEDRZYCKI Andrzej PSL

Okręg wyborczy nr 2
Radnymi zostali wybrani:
1) NOWAKOWSKI Jacek Albin ŁSM
2) CHOJNOWSKI Tomasz Paweł PSL
3) ŁOMOTOWSKI Sławomir PiS

Okręg wyborczy nr 3
Radnymi zostali wybrani:
1) ZDUŃCZYK Agnieszka PiS
2) SZABŁOWSKI Lech Marek PiS
3) KULESZA Jarosław PSL

Okręg wyborczy nr 4
Radnymi zostali wybrani:
1) PARZYCH Elżbieta PSL
2) ZACZEK Adam PSL
3) ZALEWSKA Barbara PiS

Okręg wyborczy nr 5
Radnymi zostali wybrani:
1) WŁODKOWSKI Antoni PSL
2) PRZYBYLAK Irena Zofia PSL
3) SOWA Adam Krzysztof PiS
4) SZYMAŃSKI Stefan SŁR
5) KOSSAKOWSKI Dariusz ŁWS

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę