Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomża 2015. Bez kolejnych kredytów nie da się spiąć budżetu miasta!

Zaciągniecie kolejnych ponad 19 milionów złotych kredytu zakłada przygotowany przez prezydenta Czerniawskiego projekt budżetu Łomży na 2015 rok. Większość kredytu – niemal 13 mln zł – ma posłużyć do sfinansowanie planowanego deficytu budżetu, a reszta – niemal 6,3 mln zł to pieniądze które miasto ma pożyczyć na spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów, które planowane do spłaty były na przyszły rok.

Przyszłoroczne dochody miasta oszacowano na nieco ponad 295 milionów złotych, a wydatki na ciut ponad 308 milionów. Z tego tzw. wydatki majątkowe wynoszą 73,367 mln zł.
Największą przyszłoroczną inwestycja Łomży miałaby być budowa przedłużenia  ul. Zawadzkiej aż do Szosy do Mężenina. Całość inwestycji szacowana jest na 25 mln zł, ale w projekcie budżetu miasta  zapisano, że 22,5 mln zł na ten cel będzie pochodziło z środków unijnych - choć póki co nie ma jeszcze umowy pomiędzy miastem a Urzędem Marszałkowskim.
Wśród najbardziej wartościowych inwestycji jest „Budowa syst. gosp. odpadami komun. dla miasta Łomża i okolicznych gmin” oszacowana na 9,7 mln zł przy czym tylko 100 tys zł to środki miasta.
W budżecie jest także ponad 12 mln zł na budowę dróg gminnych: Kamiennej,  Szafirowej,  Turkusowej, Rubinowej, Kaktusowej, Jana z Kolna oraz przebudowa ul. Kopernika i ul. Krzywe Koło – II etap przy czym w budżecie założono, że w połowie te dwie ostatnie inwestycje zostaną dofinansowane z programu „schetynówek” choć z publikowanej przez wojewodę wstępnej liście zadań do dofinansowania z tego programu oba łomżyńskie projekty przepadły.
Prezydent proponuje też wydać 2,5 mln zł na dobudowanie drugiej nitki Szosy Zambrowskiej z budową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z Ks. Anny, a 7,5 mln zł na wykup gruntów, z czego 3 mln zł to odszkodowanie za przejęcie gruntów pod poszerzenie ulic Wąska (przedłużenie na Os. Wschód), Zawadzka, Wiosenna i Zawady Przedmieście.
3 mln 313 tys zł ma pójść na objęcie kolejnych udziałów w spółce Park Przemysłowy Łomża, 2 mln zł na Opracowanie dokumentacji technicznej oraz modernizacja budynku Szpitala Zakaźnego na potrzeby Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, a 1,3 mln zł na budynek komunalny. 
Jest też blisko 3,4 mln zł na inwestycje w oświacie – to przede wszystkim dokończenie rozpoczętych w tym roku budów boisk przy SP 10 i Wecie. Ponad 2,6 mln zł na dokończenie remontu Domku Pastora i ponad 2,3 mln zł na dokończenie unijnego projektu „przygotowanie i uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Łomży- II etap”. (pełna lista inwestycji na 2015 rok w załączniku)

- Planowane do realizacji wydatki majątkowe będą finansowane przy udziale środków zewnętrznych w wysokości 39.803.188,00, środków własnych w kwocie 20.623.521,00 oraz instrumentów dłużnych w wysokości 12.940.358,00 – czytamy w prezydenckiej opisówce do projektu budżetu. -  Odpowiednio wydatki  majątkowe w 54 % są finansowane środkami bezzwrotnymi, w 28 % środkami własnymi oraz w 18 % kredytem.
Prezydent tłumaczy też, że planowane jest zaciągnięcie kredytu na łączną kwotę 19.220.135,49, z czego 12.940.358,00 przeznaczone jest na dofinansowanie zadań inwestycyjnych, natomiast 6.279.777,49 stanowić  będzie spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Obsługa zadłużenia planowana jest na poziomie 4.493.417,00. Środki przeznaczone na obsługę długu stanową 1,9 % wydatków bieżących planowanych na 2015 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę