Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 05 października 2024 napisz DONOS@

Obchody Święta Niepodległości

Mieszkańcy Łomży oddają cześć bohaterom dzięki którym 96 lat temu Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Na ulicy Sienkiewicza, przed kamienicą w bramie której 11 listopada 1918 roku zmarł Leon Kaliwoda, raniony kulą podczas rozbrajania niemieckich żołnierzy komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Zbrojnej w Łomży, odbyły się miejskie uroczystości Święta Niepodległości.

W pochmurny, mglisty poranek przed kamienica przy ul. Sienkiewicza 10, w której ścianę wmurowane jest historyczna tablica upamiętniająca tragiczną śmierć Leona Kaliwody, ale także dzień odzyskania przez Polskę niepodległości zebrało się kilkaset osób. Było kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, orkiestra dęta, przedstawiciele władz, instytucji i organizacji, byli kombatanci, harcerze i mieszkańcy. Na tegorocznych uroczystościach w Łomży nie było kompani wojska, salwy honorowej, ani apelu poległych. Były przemówienia
- 96 lat temu na tej ulicy, przed tą kamienica zapłonęło światło wolności dla Polski – zaczął prezydent Mieczysław Czerniawski.
- Po 123 latach niewoli naród wstał z kolan – mówił poseł Lech Kołakowski dodając, że nie byłoby odrodzenia Polski, gdyby nie głęboki patriotyzm Polaków.
- Dzisiaj łomżanie manifestują swoją odpowiedzialność za ojczyznę przywiązanie do niej i patriotyzm – wskazywał wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski, życząc aby w cały kraju świętowanie tego dnia wyglądało tak jak w Łomży.
- Obchody 11 listopada są świętem radości i refleksji – mówił Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego dodając, że „patriotyzm to czyny podejmowane na rzecz Ojczyzny, a nie wypowiadane słowa choćby najpiękniejsze”.
- 11 listopada przypomina Polakom na jakich wartościach zbudowany jest nasz kraj – podkreślał zaś Lech Szabłowski, starosta łomżyński.
Po przemówieniach tych osób delegacje złożyły kwiaty przed tablica Kaliwody, po czym pochód prowadzony przez mażoretki i Łomżyńską Orkiestrę Dętą przeszedł do Katedry, gdzie mszy świętej w intencji Ojczyzny przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

Jeszcze dziś planowane są kolejne uroczystości rocznicowe. W południe złożone zostaną kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci jednego z współtwórców niepodległości Polski z 1918 roku   Romana Dmowskiego, który zmarł w Drozdowie. W drozdowskim Muzeum Przyrody o 18:00 rozpocznie się Wieczór Pieśni Patriotycznej, a pół godziny później z koncertem „Moja Ojczyzna” wystąpi Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego. W jego programie znajdą się m.in. utwory Moniuszki, Chopina i Smetany, a solistą będzie pianista - Piotr Paleczny.

Foto:
Foto: Przypinanie biało-czerwonych wstążek, n/z Andrzej Wszeborowski
Foto:
Foto:
Foto: Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży
Foto: Lech Antoni Kołakowski, poseł na Sejm RP
Foto:
Foto: Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego
Foto: Chłopiec z biało-czerwoną flagą
Foto: Lech  Marek Szabłowski, starosta łomżyński
Foto: Chłopiec z własnoręcznie zrobioną flagą
Foto: Mieczysław Czerniawski (prezydent Łomży), Mirosława Kluczek (za-ca prezydenta) i Maciej Borysewicz (przewodniczący Rady Miasta) składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą Leona Kaliwodę
Foto: Lech Antoni Kołakowski z osobami towarzyszącymi składa kwiaty
Foto: Marek Olbryś i Jacek Piorunek składają kwiaty
Foto: Lech Marek Szabłowski i Adam Sowa składają kwiaty
Foto: Wojciech Dzierzgowski (wicewojewoda) z kierownikami jednostek rządowych składają kwiaty
Foto: Przedstawiciele ARiMR pod przewodnictwem Macieja Głaza
Foto: Przedstawiciele kombatantów
Foto: Zygmunt Zdanowicz, prezes TPZŁ z przedstawicielami stowarzyszenia składają kwiaty
Foto: Sławomir Zgrzywa, Czesław Rybicki i Józef Przybylski składają kwiaty w imieniu Stowarzyszenia Wspólnota Polska
Foto: Prof. Robert Charmas (rektor PWSIiP) z przedstawicielką samorządu studenckiego
Foto: Harcerze łomżyńscy
Foto: Ewa Sieniawska, przedstawicielka szpitala wojewódzkiego w Łomży
Foto: Delegacja WSA z Bożeną Święczkowską na czele
Foto: Poczty sztandarowe
Foto: Mażoretki
Foto:
Foto: Bp Janusz Stepnowski koncelebruje Mszę Św. w Katedrze łomżyńskiej

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę