Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Hanka Bielicka wciąż pamiętana

Satyryk Tadeusz Drozda był gwiazdą dorocznego koncertu „Przyjaciele Pani Hani”, upamiętniającego postać najwybitniejszej łomżanki Hanki Bielickiej. Koncert odbył się 9 listopada – w dniu 99. rocznicy urodzin uwielbianej nie tylko przez publiczność, ale też przez swych scenicznych kolegów i przyjaciół, artystki – Naszym koronnym spotkaniem był Festiwal Dobrego Humoru w Gdańsku – mówi Tadeusz Drozda. – Pani Hania była wtedy w jury i wywalczyła dla mnie główną nagrodę za najzabawniejszy talk show – niebieski melonik, co wiązało się też z jakimiś pieniędzmi, za program „Herbatka u Tadka”. Pozostali jurorzy kręcili nosem, ale ona uznała, że takiego programu jeszcze w telewizji nie było i dobrze, że jest. Powiedziała też, że wyjdzie, jeśli nie dostanę tej nagrody – i dali!


Ten epizod przed trzynastu laty nie był pierwszym ani jedynym kontaktem jednego z najpopularniejszych polskich satyryków, Tadeusza Drozdy z Hanką Bielicką, bo ich znajomość sięga jeszcze lat 70. minionego wieku.
– Robiłem wtedy telewizji taki program według mojego scenariusza z Bohdanem Łazuką „Łazuka i co…?” – wspomina Tadeusz Drozda. – Bazowaliśmy na artystach teatru „Syrena” i pani Hania wystąpiła u nas raz czy dwa. Tak się złożyło, że miałem szczęście, iż były to pierwsze moje pisane dla telewizji scenariusze i od razu trafiłem na najwybitniejszych artystów jak Hanka Bielicka czy Wiesław Gołas.
I chociaż w latach późniejszych ich współpraca była okazjonalna, to znajomość przetrwała, przede wszystkim dzięki zbliżonemu poczuciu humoru. 
– Bywały koncerty, np. charytatywne w Sali Kongresowej, na które zapraszano wszystko co żyło i też w nich razem występowaliśmy – opowiada Tadeusz Drozda. – Często też pisałem dla teatru „Syrena” gdzie występowała i bywałem tam, więc mieliśmy ze sobą kontakt, bardzo fajną nić porozumienia, bo lubiliśmy sobie tak posiedzieć i pogadać!
Występy Tadeusza Drozdy podobnie jak w przypadku Hanki Bielickiej, też opierają się na doskonałym kontakcie z publicznością i podobnie było w niedzielny wieczór w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Poprzedzony występem młodzieży ze Studia Wokalnego eMDeK Magdy Sinoff, w tym z wykorzystaniem archiwalnego nagrania „My z Łomży”, dzięki czemu młodzi wokaliści mogli zaśpiewać z Hanką Bielicką, artysta niemal od razu podbił i oczarował słuchaczy. Zaprezentował najnowszy program, który jeszcze kilka dni temu przez półtora miesiąca wykonywał dla australijskiej Polonii, komentując i wyszydzając w charakterystycznym dla siebie żartobliwym stylu, polskie paradoksy oraz najnowsze wydarzenia. Nie mogło też zabraknąć wspomnień o bohaterce wieczoru – Hance Bielickiej. 
– Hanka Bielicka to była kwintesencja pracowitości i profesjonalizmu – ocenia Tadeusz Drozda. – Nigdy nie lubiła odpuszczać. Ja czasami wyjdę na estradę nie zwracając uwagi na to, czy koszula jest odpowiednia, bo dla mnie najważniejszy jest tekst. Mówiła mi: ty to masz dobrze! Wyjdziesz sobie, możesz sobie pozmieniać co chcesz, nawet na bieżąco na scenie. A u niej wszystko, od kapelusza do rękawiczki, musiało być takie jak ma być. Reżyserzy bardzo sobie chwalili współpracę z nią, bo jak coś przećwiczyła, to już tak było – niczego nie zmieniała. Mnie nigdy się nie udało zrobić czegoś dwa razy identycznie na scenie. Ale ja jestem z zawodu magister inżynier elektryk, a ona była aktorką, więc to zupełnie co innego. 
– Zakładamy, że przeniesienie tej imprezy na 9 listopada będzie już tradycją – dodaje Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT i organizator Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. – Wcześniej odbywała się ona w ramach Dni Łomży, teraz będzie się wpisywać w cykl imprez związanych z odzyskaniem niepodległości, dzięki połączeniu daty urodzin Hanki Bielickiej i wolnych dni związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Staramy się o Hance nie zapomnieć i być może przypominanie o niej akurat tego dnia utrwali w łomżyniakach i nie tylko, datę urodzin Hanki Bielickiej!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę