Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Aby było bezpieczniej na drodze

Główne zdjęcie
Dzieci z "najlepszej klasy" odbierają nagrodę

- To nie jest jakiś specjalny luksus. To jest coś, co prawie każdy Polak posiada, ale z drugiej strony to luksus, bo to będzie pierwsza jednostka policji w kraju, która będzie je miała – mówi nadkom. Paweł Maciejuk naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Białymstoku. Chodziło mu o 7 smartfonów, które w piątek rano otrzymali policjanci z łomżyńskiej drogówki. Ufundował im je Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łomży w ramach prowadzonych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a policjanci przy ich użyciu mają stworzyć ogólnodostępną mapę miejsc niebezpiecznych w Łomży i powiecie. Przy okazji WODR przekazał także 40 tysięcy złotych dla trzech podstawówek.

Mirosław Oliferuk i biskup Tadeusz Bronakowski
Mirosław Oliferuk i biskup Tadeusz Bronakowski
Przedstawiciele SP 10 odbierają III nagrodę
Przedstawiciele SP 10 odbierają III nagrodę
Przedstawiciele szkoły w Piątnicy odbierają II nagrodę
Przedstawiciele szkoły w Piątnicy odbierają II nagrodę
SP5 z czekiem za zajęcie I miejsca
SP5 z czekiem za zajęcie I miejsca
Nadkom. Paweł Maciejuk
Nadkom. Paweł Maciejuk
Jacek Piorunek przekazuje smartfony  podinspektorowi Jackowi Adamskiemu, komendantowi policji w Łomży i nadkom. Piotrowi Pietrzakowi, naczelnikowi  wydziału ruchu drogowego
Jacek Piorunek przekazuje smartfony podinspektorowi Jackowi Adamskiemu, komendantowi policji w Łomży i nadkom. Piotrowi Pietrzakowi, naczelnikowi wydziału ruchu drogowego
Mirosław Oliferuk, Jacek Piorunek,  podinspektor Jacek Adamski i nadkom. Piotr Pietrzak
Mirosław Oliferuk, Jacek Piorunek, podinspektor Jacek Adamski i nadkom. Piotr Pietrzak

- O bezpieczeństwie na drodze decydują trzy czynniki: człowiek, infrastruktura i pojazd – podkreśla Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD Łomża, którego pod niebiosa wychwalali obecni na skromnych uroczystościach policjanci, dyrektorzy szkół i biskup.
- Dziękuje za dobro, które dokonuje się w naszym społeczeństwie – mówił biskup Tadeusz Bronakowski podkreślając, że dyrektor Oliferuk wspiera działania służące poprawie bezpieczeństwa na drodze współpracując ze „szkołami, parafiami i całym Kościołem Łomżyńskim”.
40 tysięcy złotych jakie przekazał WORD na konta trzech szkół podstawowych w to nagrody konkursie „Bezpieczna rodzina w sprawnym aucie”. Przeprowadzony został on już po raz trzeci i  sprowadza się do zachęcania rodziców uczniów aby obowiązkowe badania techniczne swoich samochodów wykonywali w stacji kontroli pojazdów WORD-u.
- Z czynników decydujących o bezpieczeństwie na drodze ten dotyczący stanu technicznego pojazdu jest najmniej promowany – mówi Oliferuk dodając, że dziś być może już nawet kilkadziesiąt procent pojazdów porusza się po drogach bez obowiązkowych badań technicznych. - Konkursem „Bezpieczna rodzina w sprawnym aucie” chcemy to zmienić.
W tym roku pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży. W nagrodę otrzymała 20 tysięcy złotych. Za drugie miejsce i 10 tys zł przypadło szkole z Piątnicy, a trzecie miejsce i 5 tys zł łomżyńskiej „dziesiątce”. Jedna klasa z tej szkoły – 3d - zdobyła też dodatkowe 5 tys zł za „najlepszą klasę”.
-  Dzięki wygranym w tym konkursie, a to już trzecia nasza wygrana zakupiliśmy do szkoły wiele rzeczy – mówiła Małgorzata Pietrusewicz, dyrektor „piątki” dodając, że o bezpieczeństwie i konkursie WORD-u mówi praktycznie przy każdej okazji.

Obecny na rozstrzygnięciu konkursu nadkom. Paweł Maciejuk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Białymstoku, podkreślał znaczenie działań profilaktycznych z zakresu  bezpieczeństwa na drodze wśród najmłodszych.
- Dzieci są szczere i prawdziwe. To one pytają tato dlaczego tak szybko jedziesz?, tato dlaczego nie zapinasz pasów? - to wypływa na osoby dorosłe – mówił policjanci przypominając, ze tylko w ubiegłym roku w województwie podlaskim na drodze zginęło 135 osób.
Dziękując zaś za przekazane policji smartfony nadkom. Paweł Maciejuk podkreślał, że komenda łomżyńska jest pierwszą w Polsce, która w takie urządzenia jest wyposażona. Po jednym urządzeniu ma trafić do każdego z radiowozów drogówki. Będą na nich wszelkie akty prawne potrzebne policjantowi przy interwencjach na drodze, wzory dokumentów – np. praw jazdy z innych państw, czy zdjęcia osób poszukiwanych. Dzięki nim policjant będzie mógł też zrobić zdjęcie np. nieprawidłowego oznakowania drogi, bo takie przypadki wciąż się zdarzają, ale przede wszystkim ma być tworzona  mapa miejsc niebezpiecznych w mieście i najbliższej okolicy z której - jak zapowiadają policjanci - korzystać będą mogli także mieszkańcy. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę