Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Gmina Zbójna inna niż wszystkie

Główne zdjęcie
Zenon Białobrzeski wójt Zbójnej

Gmina Zbójna to jedyna gmina w powiecie łomżyńskim i jedna z trzech na terenie dawnego województwa łomżyńskiego w której obecnie urzędujący wójt nie ma konkurencji. Dodatkowo to też jedyna gmina w powiecie w której są okręgi w których zgłoszono po jednym kandydacie na radnego. O ile w okręgach tych wyborów na radnych już nie będzie, a mandaty i tak obejmą kandydaci, to wybory na wójta mimo że jest jeden kandydat będą musiały się odbyć. - Kandydat musi zdobyć poparcie minimum połowy wyborców, a jeśli tego nie osiągnie wójta wybierze nowa Rada Gminy – tłumaczy Jerzy Dołęgowski, dyrektor łomżyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W Zbójnej jako kandydat na wójta gminy zarejestrowany został jedynie 63-letni Zenon Białobrzeski z PSL-u. To obecny wójt Zbójnej. Gminą zaczął rządzić jeszcze zanim w Polsce utworzono samorządy. Odkąd mieszkańcy sami wybierają sobie wójta kilku śmiałków próbowało wygrać z Białobrzeskim, ale ta sztuka nigdy się nie udał. Tylko w 2002 roku w Zbójnej musiała być przeprowadzana druga tura wyborów. W kolejnych wyborach w 2006 i 2010 roku, choć wójt Białobrzeski miał dwóch konkurentów wygrywał w pierwszej turze zdobywając odpowiednio ponad 56% i 53% poparcia mieszkańców. W wyborach, które będą odbywały się w przyszłą niedzielę, Zenon Białobrzeski nie ma w Zbójnej żadnego konkurenta, ale i tak musi poddać się ocenie wyborców. Zgodnie z Kodeksem wyborczym jeśli w gminie o stanowisko wójta ubiega się tylko jeden kandydat, w takiej sytuacji głosowanie przypomina referendum. Mieszkańcy stawiają znak „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK” albo „NIE” przy nazwisku jedynego kandydata.
- Jeśli więcej głosów będzie na „NIE” wtedy wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym - tłumaczy Jerzy Dołęgowski z KBW.
Identyczna sytuacja jak w Zbójnje jest jeszcze w Wąsoszu i w Wysokiem Mazowieckiem. W Wasoszu jedynym kandydatem na wójta jest Czesław Ołdakowski, a w Wysokiem Krzysztof Krajewski.
Zupełnie inaczej wygada sytuacja w przypadku wyborów na radnych gminy. W okręgach w których  zgłoszono tylko jednego kandydata wyborów się nie przeprowadza.
- Gminna Komisja Wyborcza podejmuje uchwałę, że mandat obejmuje zgłoszony kandydat – informuje Dołęgowski.
W Zbójnej na 15 okręgów wyborczych taka sytuacja nastąpiła w cztery. W powiecie łomżyńskim to jedyny taki przypadek. W regionie najwięcej takich gmin z okresami, w których nie będzie wyborów radnych jest w powiecie wysokomazowieckim, ale w żadnej z nich nie ma ich aż tyle ile jest w gminie Zbójna. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę