Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Most w Nowogrodzie... po przecięciu wstęgi

Główne zdjęcie
Odnowiony most w Nowogrodzie

- Najtrudniejsze było utrzymanie ruchu – mówi Adam Sołowiej, który przez niemal półtora roku był kierownikiem budowy remontu mostu na Narwi w Nowogrodzie. - W tym czasie tylko dwukrotnie wstrzymywaliśmy ruch na sprężenie obiektu. Dzięki temu zabiegowi podnieśliśmy jego nośność z 30 na 40 ton. I choć prace na moście w Nowogrodzie zakończyły się 29 sierpnia dopiero dziś przecięto biało-czerwoną wstęgę symbolicznie oddając go do ruchu. To najdłuższy most w województwie podlaskim. Ma ponad 243 metry długości i blisko 15 metrów szerokości. Zmieściła się na nim 8-metrowa jezdnia i po obu stronach ponad 3-metrowej szerokości ciągi pieszo-rowerowe.

W trakcie prac przy modernizacji mostu, które trwały do kwietnia 2013 roku, najważniejszym zadaniem była zmiana tzw. schematu statycznego obiektu – z belki wieloprzęsłowej przegubowej  na belkę ciągłą.
- Wcześniej most poprowadzony był na kilku belkach, które zachodziły na siebie, teraz te belki zostały połączone w jedną i dodatkowo zostały zespolone poprzez zewnętrzne sprężenie kablami idące przez wszystkie przęsła, widocznymi od dołu mostu  - tłumaczy Adam Sołowiej.
Ten zabieg pozwolił na zwiększenie nośności mostu dostosowując ją do aktualnych potrzeb.
- Ten most i ta droga ważna jest dla mieszkańców Nowogrodu i Zbójnej, ale także ważna jest dla mieszkańców Łomży i Białegostoku, bo tedy wiedzie najkrótsza droga na wybrzeże Morza Bałtyckiego – mówi Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego, czyli jednostki samorządowej do której należy most i cała droga.  
Most na Narwi w Nowogrodzie był remontowany w ramach projektu przebudowy drogi wojewódzkiej nr 645 na odcinku Nowogród – Kuzie. W jej ramach powstało m.in. nowe rondo w Nowogrodzie ale także zmieniono cały układ komunikacyjny wzdłuż tej „obwodnicy” miasteczka.
- Bardzo się cieszę, że w końcu, bo o remont mostu i drogi zabiegaliśmy przez długie lata, udało nam się doprowadzić sprawę do końca – mówił Józef Piątek, burmistrz Nowogrodu osobiście dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji.
I choć zakończyła się już także budowa kilkunastu kilometrów drogi pomiędzy Nowogrodem a Kuziami i kierowcy jeżdżą już po całym odcinku praktycznie bez żadnych przeszkód, okazuje się, że oficjalne przecięcie wstęgi nie jest możliwe.
- Na prośbę mieszkańców rezygnujemy z budowy ekranów dźwiękoszczelnych wzdłuż drogi – tłumaczył Jacek Piorunek. - Zmienione przepisy ochrony środowiska dopuszczają takie rozwiązanie, a dzięki temu mieszkańcy wiosek nie będą odgrodzeni od jezdni, a my zaoszczędzimy na całej inwestycji około 3 mln zł.


Foto: Odnowiony most w Nowogrodzie
Foto: Józef Sulima (dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich), Jacek Piorunek (członek zarządu województwa podlaskiego), Józef Piątek (burmistrz Nowogrodu) i  Tadeusz Góralczyk (Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogrodzie)
Foto:
Foto:
Foto: Józef Sulima, Jacek Piorunek i Józef Piątek
Foto: Przecięcie wstęgi
Foto: Ks. Remigiusz Krajewski, proboszcz parafii w Nowogrodzie
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę