Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Weekend z gigantami jazzu w Łomży

Gwiazdy polskiego i amerykańskiego jazzu wezmą udział w VII Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej – Novum Jazz Festival w Łomży. W czasie dwudniowej imprezy wystąpią, m.in.: Ed Cherry, Eric Allen, Ondrej Stveracek, Piotr Wojtasik i Kajetan Borowski. Dużym wydarzeniem będzie też ponowna wizyta w Łomży jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów Adama Kowalewskiego – pochodzącego z Zambrowa absolwenta łomżyńskiej szkoły muzycznej. Bardzo ciekawie zapowiada się też część konkursowa, w której będzie rywalizować 14. utalentowanych młodych muzyków. Nie zabraknie też tradycyjnego jam session oraz nowości – pokazów filmów jazzowych.

Tegoroczna edycja Novum Jazz Festival potrwa dwa dni. W sobotę 8 listopada w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II o godz. 19.00 wystąpią: Projekt 808 łomżyńskiego gitarzysty i dwukrotnego uczestnika festiwalu Rafała Adamczaka, Kajetan Borowski Trio jednego z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia oraz laureatka NJF i wielu innych festiwali w Polsce i za granicą, Nika Lubowicz z zespołem.
– Nika Lubowicz jest według mnie jedną z najlepszych wokalistek w Polsce, która śpiewa prawdziwy jazz – ocenia Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny festiwalu. – To absolwentka fortepianu i dyrygentury w Katowicach oraz podyplomowych studiów wokalnych. Oprócz tego, że jest to wybitna wokalistka, to przyjedzie do Łomży z wyśmienitymi muzykami.
Po koncercie odbędzie się jam session w restauracji „Retro”, które potrwa pewnie, tak jak w latach ubiegłych do wczesnego rana. A w niedzielę już o godz. 11.00 w Centrum Katolickim rozpocznie się część konkursowa. O tytuł Nowej Nadziei Jazzu będzie rywalizować 14. młodych instrumentalistów, wybranych spośród rekordowej ilości zgłoszeń.
Poziom uczestników konkursu jest w tym roku niewiarygodny! – podkreśla Mirosław Dziewa. – Z ponad 30 zgłoszeń wybraliśmy aż 14. finalistów, bo z powodu tego bogactwa nie mogliśmy wybrać tylko 10.
Zwycięzcę poznamy o godz. 18.00 na początku koncertu finałowego w Centrum Katolickim, po czym wystąpią dwa zespoły złożone z polskich, czeskich i amerykańskich muzyków. Special Trio zaprezentuje się w składzie: Ed Cherry – gitara, Adam Kowalewski – kontrabas i Arek Skolik – perkusja.
– Ed Cherry to jedna z największych osobowości artystycznych, które dotąd wystąpiły w Łomży! – mówi Mirosław Dziewa. – Nie powstydziłby się go żaden festiwal na świecie, bo to żywa legenda jazzu, muzyk znany ze współpracy z największymi gigantami tej muzyki. Grał do samej śmierci Dizzy’ego Gillespiego w jego big bandzie i kwartecie, a obecnie jest uważany przez krytyków za najlepszego gitarzystę Nowego Yorku, zdobywcą Grammy, a do tego jest bardzo uniwersalnym artystą, odnajdującym się w każdym rodzaju jazzu. A Adam Kowalewski to z całą pewnością jeden z najwybitniejszych polskich kontrabasistów i najsłynniejszy jazzman z naszego regionu. Kiedy jeszcze uczył się w Łomży graliśmy razem, pożyczał ode mnie jazzowe płyty, a teraz ja kupuję jego płyty!
Finałem festiwalu będzie występ gwiazdorskiego międzynarodowego składu trębacza Piotra Wojtasika i pianisty Michała Szkila, z którymi zagrają saksofonista Ondrej Stveracek, kontrabasista Tomas Baros oraz perkusista Eric Allen.
– Eric Allen wywodzi się ze środowiska chicagowskiego, jest więc nastawiony bardziej na współczesny, odkrywczy jazz – mówi Mirosław Dziewa. – To bardzo ekspresyjny artysta, już jako młody chłopak był okrzyknięty cudownym dzieckiem i występował na wszystkich kontynentach. Dlatego cieszę się bardzo, że będziemy mogli posłuchać go w Łomży, razem z tymi wszystkimi innymi wspaniałymi muzykami!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę