Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

ŁOF pomoże pozyskać kasę z UE?

Ponad rok temu radni Łomży oraz okolicznych gmin Łomża, Piątnica i Nowogród podjęły tej samej treści uchwały wyrażające wolę powołania Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego (ŁOF). Teraz, po przeprowadzeniu przez ekspertów badań, które potwierdziły, że te samorządy tworzą spójną strukturę, także samorządowe władze województwa podlaskiego wyraziły pozytywną opinię o możliwym jego wydzieleniu. ŁOF pojawi się w nowym wojewódzkim planie zagospodarowania przestrzennego, który najprawdopodobniej będzie uchwalony w przyszłym roku, ale przede wszystkim ma posłużyć do zdobycia większych środków europejskich na rozwój subregionu.

ŁOF tworzą miasto Łomża i gminy Łomża, Piątnica oraz Nowogród. Przeprowadzone na zlecenie zarządu województw badania eksperckie potwierdziły, że samorządy te tworzą spójną strukturę. Z 34 badanych kryteriów zgodność wynosiła od 24 w przypadku Nowogrodu, przez 27 w przypadku gminy Łomża i 28 w przypadku Piątnicy – podawała wyniki badań Alicja Mieszkowska, zastępca dyrektora Biura Planowania Przestrzennego w Białymstoku, Oddział w Łomży.
Te badania formalnie stały się podstawą do wydania pozytywnej opinii o wniosku tych gmin chcących powołać ŁOF. Opinia ta została wyrażona 24 października podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Unia zjednoczyła samorządy
Podstawowym celem Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego jest pobudzanie rozwoju społeczno – gospodarczego na tym całym obszarze. Służyć ma temu Zintegrowana Strategia Rozwoju Łomżyńskiego Obszaru Funkcjonalnego, która na zlecenie samorządów jest już opracowywana.
Wiceprezydent Łomży Beniamin Dobosz mówi, że samorządowcy wspólnie chcą działać w pięciu obszarach wsparcia wynikających z zapisów nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa podlaskiego na lata 2014-2020. Dodawał, że gotowe są już fiszki 43 projektów, które mogłyby być realizowane na terenie wszystkich tych gmin ze wsparciem środków unijnych.
- Chcemy zachęcić zarząd województwa aby uznał prymat do specjalnego traktowania ŁOF, aby region miał napęd finansowy z RPO – wyjaśniał Dobosz przyznając, że póki co dla ŁOF w nowym RPO nie ma przypisanych żadnych konkretnych sum, tak jak są one zapisane (blisko 82 mln euro) na wspólne inwestycje Białegostoku i gmin ościennych. - Mamy nadzieję, że władze województwa docenią nasze wspólne działania – dodawał wiceprezydent konkretyzując, że mogłoby to nastąpić na przykład poprzez „dodanie kilku punktów” dla projektów składanych w ramach ŁOF.



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę