Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Doceniony twórca łomżyńskiej kwesty cmentarnej

Główne zdjęcie
Józef Babiel podczas zabierania zabytkowej prawosławnej kaplicy do renowacji w 2013r.

Za to, że tworzą, przybliżają kulturę, że czynią nasze życie lepszym i piękniejszym marszałek województwa podlaskiego już po raz XV przyznał nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wśród szóstki uhonorowanych jest także Józef Babiel z Łomży. Został doceniony za szczególne dokonania na rzecz ratowania zabytków, w szczególności XIX wiecznego cmentarza w Łomży, najstarszego w regionie i jednego z najstarszych w Polsce. Józef Babiel jest bowiem jednym z inicjatorów, a obecnie jedynym organizatorem kwesty „Ratujemy Łomżyńskiej Zabytki Cmentarne”.

Józef Babiel odbiera statuetkę od Jacka Piorunka, członka zarządu województwa podlaskiego (fot. UMWP)
Józef Babiel odbiera statuetkę od Jacka Piorunka, członka zarządu województwa podlaskiego (fot. UMWP)
Uhonorowani nagrodą marszałka woj. podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2013/2014 (fot. UMWP)
Uhonorowani nagrodą marszałka woj. podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2013/2014 (fot. UMWP)

To właśnie dzięki Józefowi Babielowi już po raz 25. w tym roku około setki wolontariuszy będzie kwestowało na rzecz ratowania najcenniejszych zabytków ponad 210-letniego cmentarza w Łomży. Dzięki dotychczasowym zbiórkom, ale także wsparciu pozyskanemu z wielu innych źródeł udało się przywrócić dawny blask już blisko 300 zabytkowym pomnikom. W opinii ekspertów łomżyński stary cmentarz przy ul. Kopernika jest to najpiękniejsza po warszawskich Powązkach nekropolia w Polsce. Znajduje się na niej – jak twierdzą konserwatorzy – ponad pół tysiąca zabytkowych nagrobków, wymagających pilnej interwencji konserwatorskiej.
Józef Babiel, w porozumieniu z konserwatorami zabytków dokonuje wyboru kolejnych pomników do konserwacji i ratowania, poświęcając temu wiele osobistego czasu wolnego, nie rzadko fizycznie pracując przy ich demontażu. Efekty uzyskane z dotychczasowych prac mają ogromne znaczenie dla udokumentowania przeszłości miasta, ale także mają dużo szerszy wymiar – ponadregionalny a nawet ogólnopolski.
W 2001 roku Józef Babiel był organizatorem obchodów 200-lecia zabytkowej nekropolii w Łomży. Z jego inicjatywy odbył się m.in. konkurs fotograficzny, którego plon ukazał się w specjalnym albumie „Z kształtów cienia”. Jego osobiste, wieloletnie zaangażowanie w dzieło ratowania zabytków łomżyńskiego cmentarza, ale także nieprzeciętny wpływ na integrację środowiska łomżyniaków w kraju i za granicą, ma również bezpośrednie przełożenie na promocję Łomży, Ziemi Łomżyńskiej i woj. podlaskiego w kraju i poza granicami. Warto podkreślić, że w roku 2010 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, doceniając ponadprzeciętny dorobek Józefa Babiela w ratowaniu narodowej przeszłości, uhonorował Go Złotą Odznaką „Za Opiekę nad Zabytkami”. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę