Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Europejski gazociąg przez Łomżę?

Główne zdjęcie
źródło: Gazeta Wyborcza

Przez Łomżę budowany jest most energetyczny Polska – Litwa, zaplanowana jest budowa drogi Via Baltica łączącej Warszawę ze stolicami Państw Nadbałtyckich, a teraz dowiadujemy się, że także w okolicy miasta powinien przebiegać strategiczny gazociąg łączący Polskę z Litwą. Jak donosi Gazeta Wyborcza Unia Europejska rozstrzygnęła pierwsze przetargi na dofinansowanie inwestycji energetycznych, które otrzymają dotacje z nowego funduszu Connecting Europe Facility (CEF). Na przygotowanie dokumentacji do budowy gazociągu łączącego Polskę z Litwą UE przyznała 10,6 mln euro, a na budowę dalsze 295,3 mln euro.

Unijna dotacja ma pokryć ponad połowę kosztów inwestycji szacowanych na 558 mln euro, z czego 422 mln euro trzeba wydać po polskiej stronie. Gazeta podaje, że połączenie między siecią polskich i litewskich gazociągów będzie miało łącznie długość 534 km. Gazociąg ma być wykonany do końca tej dekady i początkowo będzie można nim przesyłać 2,4 mld m sześc. gazu rocznie, a docelowo - 4,1 mld m sześc. gazu rocznie. To zaspokoiłoby dwie trzecie zapotrzebowania na gaz Litwy, Łotwy i Estonii.|
„Geopolityczny kryzys podkreślił potrzebę stworzenia lepszych połączeń między sieciami energetycznymi [państw Unii]” - cytuje Gazeta Wyborcza słowa komisarza UE ds. energii Guenther Oettinger dodając, że dał on w ten sposób do zrozumienia, że pogłębienie integracji energetycznej to reakcja Europy na agresję Rosji na Ukrainę.
Gazeta wyjaśnia, że konflikt na wschodzie bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE, gdyż w połowie czerwca Rosja wstrzymała dostawy gazu dla Ukrainy. A prezydent Rosji Władimir Putin groził, że może to zakłócić tranzyt przez Ukrainę rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej.

zobacz: Unia łączy się solidarnie w gazociągach

 

cz
pt, 31 października 2014 08:31
Data ostatniej edycji: pt, 31 października 2014 08:38:23

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę