Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 14 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Opłaty lokalne bez zmian

Niemalże zerowa inflacja sprawiła, że także przyszłoroczne podatki i opłaty lokalne w Łomży mają się nie zmienić. Podczas środowej sesji radni Łomży zaakceptowali propozycję prezydenta pozostawienia na przyszły rok na tegorocznym poziomie stawek podatków od nieruchomości i od środków transportowych oraz opłaty od posiadania psów. Także bez zmian mają pozostać ceny wody i ścieków. Propozycję nowego cennika kilka dni temu MPWiK przekazało do ratusza. - To nie żadna polityka przedwyborcza. Rokrocznie ceny naszych usług szły w górę zazwyczaj poniżej wskaźnika inflacji, ale w tym roku inflacji praktycznie nie było – wyjaśnia Gilbert Okulicz-Kozaryn, wiceprezes MPWiK.

Wskaźnik inflacji za pierwsze tego roku wyniósł zaledwie 0,4%.  To sprawiło, że pierwszy raz od wielu lat w Polsce nie wzrosły maksymalne stawki daniny od gruntów, budynków i lokali mieszkalnych. Ostatecznie to jakiej wysokości podatki lokalne płacą mieszkańcy zależy od samorządowców, którzy ustalając je nie mogą przekroczyć jedynie górnej granicy.  W Łomży swoistą tradycją podatkowa było podnoszenie stawek o wskaźnik inflacji, a że w tym roku inflacji nie było podwyżek podatków też nie ma.

Oto stawki podstawowych podatków przyjęte przez radnych na przyszły rok
Stawki podatku od nieruchomości
Od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,81 zł od 1  m² powierzchni (co stanowi 90% maksymalnej stawki)
Od budynków lub ich części:
a) mieszkalnych - 0,70 zł od 1  m² powierzchni użytkowej - 93,3% maksymalnej stawki.
b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 21,87 zł od 1  m² powierzchni użytkowej - co stanowi 94,6% maksymalnej stawki.

Stawki podatku od środków transportu na 2015 rok  
1) od samochodów ciężarowych, o których mowa w art. 8 pkt. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej:  
a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie – 696,00 zł.
b) powyżej 5,5 ton do 7 ton włącznie – 810,00 zł.
c) powyżej 7 ton do 9 ton włącznie – 979,00 zł.
d) powyżej 9 ton do poniżej 12 ton – 1112,00 zł.

Stawka rocznej opłaty od posiadania psów - za każdego psa w budownictwie wielorodzinnym 90 zł, a w budownictwie jednorodzinnym 80 zł.


210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę