Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Cmentarne zabytki uratowane

W najbliższy weekend, 1 i 2 listopada, po raz 25. przed bramami zabytkowego cmentarza przy ul. Mikołaja Kopernika prowadzona będzie doroczna kwesta „Ratujmy łomżyńskie zabytki cmentarne”. Jak głosi nazwa kwesty środki pozyskiwane ze zbiórek przeznaczane są na odnawianie najcenniejszych nagrobków 213-letniej już nekropoli. W ubiegłym roki tylko podczas zbiórki 1 listopada do puszek kwestujących odwiedzający ten cmentarz włożyli ponad 35 tysięcy złotych. Tegoroczne prace remontowe na cmentarzu pochłonęły blisko 120 tysięcy.

- Idąc w tym roku na świąteczne spotkania z naszymi najbliższymi, którzy przekroczyli już wielką bramę ciszy, pamiętajmy, że jest tu jeszcze do ocalenia ponad 250 zabytkowych nagrobków – apeluje Józef Babiel – wiceprezes Zarządu Głównego TPZŁ i organizator dorocznych kwest na ratowanie zabytków cmentarnych. - Od 30 lat, dzięki ludzkiej ofiarności i otwartym sercom widać wyraźnie zmiany na naszym cmentarzu. Ale wiele jeszcze jest przed nami do zrobienia i dlatego tak bardzo liczymy na każdy przysłowiowy wdowi grosz. Nasze piękne dzieło rozwija się dzięki łomżyniakom i ich gościom.
W tym roku konserwatorom zabytków udało się odnowić 20 kolejnych pereł cmentarnej architektury. Są wśród nich te dwie najcenniejsze: pomnik piaskowcowy Benedykta Narbutta wraz z żeliwnym ogrodzeniem oraz prawosławna kaplica secesyjna – lśniące jak ponad wiek temu swoim dawnym blaskiem. 
Prace konserwatorskie i ratownicze na łomżyńskiej nekropolii coraz częściej ujawniają też niespodzianki. Oto min. przy jednej z bocznych alejek wyrwano z ziemnej zapadliny piaskowcową tablicę. Gdy konserwatorom udało się oczyścić ponad wiekową inskrypcję, ich oczom ukazało się nazwisko Marii Bernatowiczowej – wiele na to wskazuje – bratowej pisarza, żony Ignacego Bernatowicza – łomżyńskiego sędziego sądu poprawczego. Grób autora „Pojaty, córki lizdejki” – bardzo zbliżony w kształcie i liternictwie do grobu Marii i zbliżony do niego w czasie, znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kroków dalej.

na podstawie: UM Łomża

210204100642.gif
cz
śr, 29 października 2014 08:24
Data ostatniej edycji: śr, 29 października 2014 08:29:28

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę