Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

89. rocznica powstania Diecezji Łomżyńskiej,

Główne zdjęcie
Mapa Diecezji Łomżyńskiej

28 października 1925 roku papież Pius XI Bullą „Vixdum Poloniae unitas” erygował Diecezję Łomżyńską podnosząc jednoczesne kościół farny pw św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela w Łomży do godności Katedry. Diecezja Łomżyńska należała wówczas do Metropolii Wileńskiej, a pierwszym Biskupem Łomżyńskim został Romuald Jałbrzykowski, który już w następnym roku został mianowany Arcybiskupem Wileńskim.

Mapa Diecezji Łomżyńskiej przed 1992r.
Mapa Diecezji Łomżyńskiej przed 1992r.

Diecezja Łomżyńska powstała w ramach dostosowywania struktur kościelnych do nowej sytuacji społeczno- politycznej jaka ukształtowała się w Europie po zakończeniu I Wojny Światowej i tylko nieco późniejszej wojnie polsko-bolszewickiej. W momencie powołania diecezja obejmowała 129 parafii, w których pracowało 223 kapłanów i podzielona była na 15 dekanatów: Augustów, Czyżew, Jedwabne, Kolno, Łomża, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Sejny, Sokoły, Suwałki, Szczuczyn, Śniadowo, Teolin, Wąsosz i Wysokie Mazowieckie.

Po drugiej wojnie światowej dekanat Teolin (oprócz trzech parafii: Lipsk, Mikaszówka i Rygałówka) znalazł się poza granicami Polski. Mimo to taki stan rzeczy utrzymywał się przez kolejne kilkadziesiąt lat i dopiero w 1991 roku parafie dekanatu teolińskiego znajdujące się za wschodnią granicą Polski zostały włączone do Diecezji Grodzieńskiej.

Kolejne zmiany terytorialne diecezji nastąpiły w związku z nowym podziałem administracyjnym Kościoła w Polsce, dokonanym przez Papieża Jana Pawła II Bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992. Wówczas z terytorium Diecezji Łomżyńskiej została odłączona wówczas północna jej część, a przyłączono tereny na południu.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę