sobota, 16 lutego 2019 napisz DONOS@

89. rocznica powstania Diecezji Łomżyńskiej,

28 października 1925 roku papież Pius XI Bullą „Vixdum Poloniae unitas” erygował Diecezję Łomżyńską podnosząc jednoczesne kościół farny pw św. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela w Łomży do godności Katedry. Diecezja Łomżyńska należała wówczas do Metropolii Wileńskiej, a pierwszym Biskupem Łomżyńskim został Romuald Jałbrzykowski, który już w następnym roku został mianowany Arcybiskupem Wileńskim.

Mapa Diecezji Łomżyńskiej
Mapa Diecezji Łomżyńskiej
Mapa Diecezji Łomżyńskiej przed 1992r.
Mapa Diecezji Łomżyńskiej przed 1992r.

Diecezja Łomżyńska powstała w ramach dostosowywania struktur kościelnych do nowej sytuacji społeczno- politycznej jaka ukształtowała się w Europie po zakończeniu I Wojny Światowej i tylko nieco późniejszej wojnie polsko-bolszewickiej. W momencie powołania diecezja obejmowała 129 parafii, w których pracowało 223 kapłanów i podzielona była na 15 dekanatów: Augustów, Czyżew, Jedwabne, Kolno, Łomża, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Sejny, Sokoły, Suwałki, Szczuczyn, Śniadowo, Teolin, Wąsosz i Wysokie Mazowieckie.

Po drugiej wojnie światowej dekanat Teolin (oprócz trzech parafii: Lipsk, Mikaszówka i Rygałówka) znalazł się poza granicami Polski. Mimo to taki stan rzeczy utrzymywał się przez kolejne kilkadziesiąt lat i dopiero w 1991 roku parafie dekanatu teolińskiego znajdujące się za wschodnią granicą Polski zostały włączone do Diecezji Grodzieńskiej.

Kolejne zmiany terytorialne diecezji nastąpiły w związku z nowym podziałem administracyjnym Kościoła w Polsce, dokonanym przez Papieża Jana Pawła II Bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992. Wówczas z terytorium Diecezji Łomżyńskiej została odłączona wówczas północna jej część, a przyłączono tereny na południu.

190118031117.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę