Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ceny mleka po embargu

Wrzesień był kolejnym miesiącem spadku cen mleka w skupie. Średnio w Polsce za 1 hektolitr mleka (100 litrów) w ubiegłym miesiącu płacono 124,68 zł, to jest mniej o 2,7% niż w sierpniu – podał GUS. W województwie podlaskim średnia cena mleka we wrześniu wyniosła 129,65 zł/hl i była niższa niż na początku roku o 15%.

Tymczasem pojawiły się już pierwsze dane dotyczące eksportu produktów mleczarskich po wprowadzeniu przez Rosję sankcji - zakaz eksportu wszedł w życie 7 sierpnia. Eksperci z Banku BGŻ powołując się na dane rządowe podali, że w sierpniu  całkowita wartość eksportu artykułów mlecznych była o prawie 3% niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i osiągnęła poziom 135,5 mln euro. W przypadku Rosji spadek przekroczył 80%, a wartość sprzedaży wyniosła 2,3 mln euro wobec 12,4 mln euro w 2013 roku. W sierpniu spadł też wywóz przetworów mleczarskich do innych krajów UE - o ponad 5% niższy w relacji rocznej, natomiast zaobserwowano bardzo duży - o prawie 49% wyższy w porównaniu do analogicznego miesiąca przed rokiem (do 35,8 mln euro) wzrost wartość eksportu na rynki pozaunijne (oraz z wyłączeniem Rosji). W przypadku mleka płynnego wartość eksportu była 16-krotnie wyższa niż przed rokiem (wynosząc 2,1 mln euro). Ta zmiana to efekt zwiększonej sprzedaży na Białoruś - z 0,01 mln euro w sierpniu 2013 r. do 1,2 mln euro w br.

Analitycy Banku BGŻ podają także, że cały czas rośnie również eksport mleka w proszku. W sierpniu jego wartość była 3-krotnie wyższa niż przed rokiem i wyniosła 16,9 mln euro. Połowa przychodów (8,5 mln euro, 5-krotny wzrost w relacji rocznej) pochodziła ze sprzedaży na rynek algierski. W tym roku istotnie wzrósł również eksport do Nigerii - w samym sierpniu br. jego wartość wyniosła 3,3 mln euro, czyli tyle, ile w całym 2013 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę