Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Koncert gospel Janowi Pawłowi II dedykowany

Kolejną rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II uczczono w Łomży uroczystym koncertem w kościele ojców kapucynów. Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff przygotowało na tę okazję specjalny program gospel, złożony z psalmów i pieśni religijnych. Ten szczególny koncert był też jednocześnie jednym z elementów obchodów 250-lecia obecności kapucynów w Łomży. – Dzisiaj w szczególny sposób przywołaliśmy św. Jana Pawła II – podkreślał gwardian o. Mirosław Ferenc. – 36 lat temu, 16 października 1978 r. Karol Wojtyła został papieżem, a w tym roku papież Franciszek ogłosił, że Jan Paweł II jest świętym. Mogliśmy mu dziś zaśpiewać kilkanaście piosenek – tych które lubił, które sam śpiewał, bo śpiew to też modlitwa!

Studio Wokalne eMDeK z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych już od 14 lat przygotowuje specjalne koncerty papieskie w hołdzie Papieżowi Polakowi.
– Ojciec Święty jest dla mnie bardzo bliską osobą – mówi Magda Sinoff. – Z orkiestrą ze szkoły muzycznej, pod kierunkiem profesora Janusza Mydłowskiego, graliśmy 4 czerwca 1991 r. kiedy Ojciec Święty był w Łomży. Dlatego czuję się w obowiązku robić te koncerty papieskie, mam taką potrzebę i dają mi one bardzo dużo siły!
Tegoroczny koncert w kościele parafii pw. Matki Bożej Bolesnej był wyjątkowy pod wieloma względami, począwszy od doboru repertuaru, aż do sporej liczby debiutantów w składzie.
– Dużym wyzwaniem było zagranie koncertu od A do Z na żywo, z akompaniatorem, bo brzmi to zupełnie inaczej niż z podkładami muzycznymi – zaznacza Magda Sinoff. – A ten skład śpiewał po raz pierwszy z pianistą na żywo, w dodatku bez próby generalnej i dźwiękowej – po prostu wyszliśmy i zaczęliśmy śpiewać!
Debiut z takim licznym składem i zarazem pierwszy koncert gospel w kościele, zanotował też pianista i autor aranżacji instrumentalnych Marcin Dąbrowski – na co dzień uczeń ostatniej klasy klarnetu łomżyńskiej szkoły muzycznej II stopnia, zarazem utalentowany saksofonista.
– To na pewno jest wyzwanie – mówi Marcin Dąbrowski. – Ale jeśli kocha się to, co się robi, to jest to już bardzo proste do osiągnięcia!
Młodzi wokaliści w pięknym stylu poradzili sobie zarówno z wielogłosowymi partiami opartych na psalmach opracowań „Nadejdzie dzień” czy „Ukojenie” oraz pieśniami śpiewanymi przez najmłodsze dzieci, z „Barką” na czele. Nie zabrakło też popisów solowych: Przemysław Piotrowski zaśpiewał „Wyspę”, a Magdalena Kocoń „Spoza nas”. Nad wszystkim czuwała zaś Magda Sinoff – nie tylko sprawująca nadzór artystyczny nad wszystkim autorka aranżacji muzycznych i wokalnych, ale też dyrygentka i wokalistka.
– Na przykład w „Seasons Of Love” jest bardzo dużo takich klasycznych pochodów, a ponieważ mam niższą skalę głosu niż dziewczęta z altów, to musiałam te partie uzupełniać – wyjaśnia Magda Sinoff. – A ponieważ jestem leworęczna, trochę mi trudno jednocześnie śpiewać przez mikrofon i dyrygować, ale daliśmy radę!
Szczelnie wypełniająca świątynię publiczność wtórowała eMDeKowi, a zadanie miała ułatwione dzięki przygotowanym na tę okazję programom - śpiewnikom.
– Te aniołki z zespołu śpiewały tak pięknie, że jak można było się do nich nie przyłączyć! – mówi pani Maria. – To było coś niebywałego, dawno się tak nie wzruszyłam!
– Brzmi to dobrze, bo wszyscy myślimy w jednym kierunku – dodaje Magda Sinoff. – Bardzo dużo dały nam też wyjazdy do Warszawy na warsztaty gospel, bo tam szlifujemy głosy, ten gospelowy zaśpiew i charakter tego wszystkiego. Wzorowaliśmy się też na polskich zespołach gospel: Trzeciej Godzinie Dnia, Gospel Rain i Gospel Joy.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pt, 17 października 2014 09:46
Data ostatniej edycji: pt, 17 października 2014 10:57:53

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę