Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Druga kara wymierzona

Główne zdjęcie
Darmowy internet mieszkańcy Łomży mieli mieć przez 7 lat. Teraz ratusz podaje, że osoby, które przystąpią do projektu będą miały darmowy internet w swoich domach aż do końca maja 2020 roku.

Miasto Łomża musiało zapłacić drugą karę za błędy przy realizacji unijnego projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”. Pierwsza z odsetkami wyniosła ponad 170 tysięcy złotych, druga jest jeszcze wyższa. Kilka miesięcy temu na „ewentualne” jej opłacenie w budżecie miasta wydzielono blisko ćwierć miliona złotych. Teraz okazuje się, że tamta „ewentualność” stała się faktem. Miejscy urzędnicy winę za błędy przy realizacji tego projektu zrzucają na swojego byłego już „Partnera projektu” Fundację Euro Nation, a Łukasz Czech informuje, że przygotowywany jest pozew sądowy, w którym miasto będzie domagało się zwrotu środków, które trzeba było wydać na tzw. korektę finansową, czyli karę.

O finansowych kłopotach z realizację kilkumilionowego projektu, który miał zapewnić bezpłatny internet przez 7 lat dla pół tysiąca przede wszystkim ubogim mieszkańców Łomży pisaliśmy w lipcu. Wówczas ujawniliśmy także, że miasto już wcześniej zapłaciło karę 172,5 tys zł  - będącą 5% korektą, wraz z odsetkami, za naruszenie ustawy Prawo Zamówień Publicznych przy przetargu na „zaprojektowanie i wybudowanie sieci szerokopasmowej”. W lipcu też prezydent zwrócił się do radnych miasta o zabezpieczenie w budżecie kwoty 227 tys zł gdyby miasto musiało zapłacić kolejną karę w związku z nieprawidłowościami przy realizacji tego samego projektu. Jak tłumaczyli miejscy urzędnicy Władza Wdrażająca Programy Europejskie podważyła kwalifikowalność wydatków poniesionych na rzecz personelu „zatrudnionego przez Partnera projektu” wskazując uchybienia w trybie i sposobie wyłonienia personelu m.in. zatrudnienie osób bez zachowania zasady konkurencyjności. Chodziło o wynagrodzenia Koordynatora, Menadżera promocji, inspektora nadzoru oraz informatyka.
„W celu uniknięcia uznania tych wydatków za niekwalifikowalne i konieczności ich zwrotu, udzieliliśmy dodatkowych wyjaśnień na zapytania WWPE w tej kwestii oraz przedłożyliśmy dodatkowe dokumenty uzupełniające” – wyjaśniali miejscy urzędnicy.
Jak wynika z naszych informacji wyjaśnienia nie zostały uznane i miasto musiało ponieść karę za błędy. Tak jak w przypadku pierwszej korekty ratusz winę za błędy zrzuca na byłego już Partner projektu – Fundacja Euro Nation, z którą umowę rozwiązano wiosną tego roku. Teraz jak przekazuje Łukasz Czech miasto zamierza przed sądem dochodzić od niego zwrotu „utraconych” środków.

Przypomnijmy, że projekt „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża” realizowany jest formalnie od września 2011 roku – wówczas została podpisana umowa na jego dofinansowanie w ramach działania 8.3. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Projekt warty prawie 6,5 mln zł  i miał być w 100% finansowany z środków zewnętrznych - w 85% przez Unię Europejską a w 15% z dotacji celowej Skarbu Państwa. Głównym jego celem było podłączenie internetu dla 500 mieszkańców miasta, a przy okazji zbudowanie sieci światłowodowej łączącej kilkanaście miejskich szkół i placówek. Nabór 500 mieszkańców jest warunkiem koniecznym. Ten rozpoczął się na początku ubiegłego roku. Początkowo zakładano, że uda się te grupę wybrać do maja 2013 roku, ale do tej pory – jak poinformowała Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta – umowy podpisano jedynie z 172. osobami.
- Do Urzędu Miejskiego zgłasza się wiele osób, które, po uzyskaniu informacji o wymogach przewidzianych regulaminem, ostatecznie nie składają wniosków – wyjaśnia Sobocińska podkreślając, że projekt skierowany jest do mieszkańców miasta, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub z powodu niepełnosprawności. - Najczęściej barierą jest brak stałego lub czasowego meldunku w mieście Łomża oraz obowiązująca jeszcze umowa z dostawcą Internetu i brak możliwości jej wypowiedzenia w obecnej chwili. Część złożonych wniosków nie zostaje zakwalifikowanych m.in. ze względu na przekroczenie przez wnioskodawców kryterium dochodowego. Liczymy, że do końca roku uda nam się zgromadzić 500 gospodarstw domowych, które otrzymają dostęp do bezpłatnego Internetu – dodaje.
Warto dodać, że niezrealizowanie tego wskaźnika może skutkować kolejną karą – być może nawet koniecznością zwrotu całej dotacji wraz z odsetkami.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę