Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Wracają sądy rejonowe w Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem

Główne zdjęcie
Jan Leszczewski, sędzia, prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podpisał rozporządzenie w sprawie odtworzenia, od 1 stycznia 2015 roku, 41 z 79 „małych” sądów rejonowych zlikwidowanych dwa lata wcześniej. Na liście powracających sądów są: Sąd Rejonowy w Grajewie i Sąd Rejonowy w Wysokiem Mazowieckiem – czyli dwa sądy łomżyńskiego okręgu sądowego zniesione tzw. reformą Gowina – ówczesnego ministra sprawiedliwości. Sędzia Jan Leszczewski, prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, tak jak i inni sędziowie z Łomży, od początku negatywnie oceniał znoszenie sądów. - Żadnych oszczędności z tego tytułu nie było, a na dokumenty, które krążyły między sądami a wydziałami zamiejscowymi wycięto parę drzew (na papier) – mówi sędzia Leszczewski.

Od 1 stycznia 2013 roku sądy rejonowe w Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem przekształcono w „placówki zamiejscowe” sądów w Łomży i Zambrowie. Likwidując małe sądy Ministerstwo Sprawiedliwości przekonywało, że celem wprowadzanych zmian jest podniesienie skuteczności wymiaru sprawiedliwości w sprawnym orzecznictwie. 
- Oszczędności na pewno nie było. Różnica w pensji jaką otrzymywał prezes małego sądu, który zawsze był też sędzią orzekającym, a pensją przewodniczącego wydziału to jakieś 300 złotych  - mówi sędzia Jan Leszczewski. - Teraz znowu trzeba będzie zmieniać tabliczki i pieczątki – na koszt podatnika. Najgorsze będzie jednak znowu przekazywanie spraw pomiędzy właściwymi sądami. Dwa lata temu wywoływało to największe zamieszanie i teraz też tak będzie tylko w drugą stronę. Wtedy sobie jakoś poradziliśmy i tym razem też damy radę, ale to zupełnie niepotrzebne zamieszanie i dodatkowa praca.  

W związku z powrotem sądów rejonowych pracujących w nich sędziów czekają też wybory prezesów sądów. Póki co nie wiadomo kiedy one się odbędą.  

Sądy w Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem wracają w pierwszej turze. Ministerstwa Sprawiedliwości podało, że w drugim etapie (z dniem 1.01.2016 r.) planuje się odtworzenie kolejnych ok. 34 sądów rejonowych. Zatem przewidywane jest przywrócenie 75 z 79 zniesionych dwa lata temu sądów rejonowych.

210204100642.gif
cz
cz, 09 października 2014 10:00
Data ostatniej edycji: cz, 09 października 2014 10:01:41

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę