Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Sensacje i objawienia Łomża Blues- Rock Festiwal

Rockowa grupa Mniej Więcej z Białegostoku zwyciężyła w konkursie młodych zespołów tegorocznego Łomża Blues- Rock Festiwal. – Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo poziom konkursu był wyrównany! – mówi Rafał Mierzejewski, gitarzysta Mniej Więcej. – Ale Łomża przynosi nam szczęście, szczególnie mnie, bo urodziłem się tutaj, wychowałem, nauczyłem się grać – a dzisiaj zwycięstwo! Objawieniem konkursu były też dwa pozostałe nagrodzone zespoły: zambrowsko-łomżyński The Basement oraz Roki z Czarnej Białostockiej, którego podporami są 10-letni wokalista Michał Cywoniuk oraz 9-letni perkusista Paweł Czaban. Finałem imprezy był wieczorny koncert łomżyńskich zespołów: The BL Blues Band, Polityki, Brovaru Ł. oraz BFree.

Łomża Blues- Rock Festiwal to kontynuacja koncertu sprzed dwóch lat, poświęconego pamięci tragicznie zmarłego muzyka i dziennikarza Dariusza Gałczyka. W roku ubiegłym impreza przeobraziła się w festiwal prezentujący łomżyńską scenę bluesowo-rockową, zaś nowością tegorocznej edycji był konkurs młodych zespołów. Do rywalizacji w konkursie przystąpiło ostatecznie pięć zespołów. Każdy z nich miał zaledwie 25 minut nie tylko na zaprezentowanie się z jak najlepszej strony w trzech utworach, ale też na rozstawienie i złożenie sprzętu, tak więc łatwo nie było. Przekonały się o tym młodziutkie łomżyńskie zespoły: istniejące zaledwie od dwóch miesięcy trio Chinchilla z wokalistką Dianą Ejsmont oraz  reprezentant szkół katolickich, kwintet Nutbutter – oba zespoły mają bowiem potencjał, ale muszą też jeszcze poświęcić sporo czasu na próby. Najbardziej doświadczeni w tej stawce, chociaż grający razem dopiero od roku Mniej Więcej, zwyciężyli właściwie bezdyskusyjnie. Filarem grupy jest wywodzący się z Łomży gitara Rafał Mierzejewski, znany z blues rockowego The Paper oraz zespołu towarzyszącego Studio Piosenki PopArt.
– Jesteśmy w trakcie nagrań i miksowania debiutanckiej E.P., na którą trafi pięć autorskich utworów – mówi Rafał Mierzejewski. – Planujemy też nagranie albumu, bo mamy już 15 utworów, poza tym coraz częściej koncertujemy i już niebawem znowu zagramy w Łomży!
Drugim miejscem podzielili się ex aequo The Basement – istniejąca od roku, złożona z  15-16-latków grupa z utalentowaną wokalistką Weroniką Zach oraz Roki, w którym rozpiętość wiekowa muzyków wynosi od 9 do 38 lat. Najstarszy w zespole jest Piotr Czaban, dziennikarz stacji telewizyjnej TTV, który tym razem nie przyjechał do Łomży z kamerą i mikrofonem, lecz z gitarą basową, by razem z synem i jego kolegami z zespołu Roki wziąć udział w konkursie.
– Początki były trudne, bo zbytnio mi się nie chciało grać – mówi 10-letni Michał Cywoniuk. – Tekstów nauczyłem się dopiero przy piątym czy szóstym koncercie, tak to śpiewałem z kartki.
– Zacząłem grać na perkusji jak miałem trzy lata – dodaje 9-letni Paweł Czaban. – Oglądaliśmy z tatą Igora Faleckiego (perkusistę, który też zaczynał grać jako małe dziecko – red.) i on powiedział, żebym powtórzył co gra Igor. 
- A jak okazało się, że poczucie rytmu jest, to tata kupił perkusję! – dodaje Piotr Czaban. – Wychodzi nam to coraz fajniej, gramy coraz więcej koncertów, ale to był nasz pierwszy festiwal, więc musieliśmy się zmierzyć z tremą – to było inne doświadczenie niż do tej pory. Na początku podchodziłem do tego trochę nieufnie, bo grać ze znacznie młodszymi kolegami to nie to samo, co ze starszymi – zauważa 17-letni gitarzysta Bartosz Snarski. – Na pewno jest trochę trudniej, ale mimo wszystko dajemy radę!

Finał z bluesem ku pamięci Darka
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w czasie wieczornego koncertu. Zwycięzcy konkursu otrzymali narody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta Łomży, w postaci sprzętu muzycznego, jak np. przewodów mikrofonowych, perkusyjnych pałek, tunerów, metronomów. Laureaci pierwszego miejsca otrzymali dodatkowo voucher na 300 zł w sklepie muzycznym KAM-I Music Media, The Basement zyskali możliwość nagrania utworu demo w studio nagraniowym Jacka Bochenko, a perkusista Roki dostał dodatkowo pałeczki. 
–  Mniej Więcej zwyciężyli bezdyskusyjnie, chociaż nie jednomyślnie, bo jedna osoba była przeciw – komentuje wyniki konkursu przewodniczący jury Robert Wieczorek z Polityki. – Przyznaliśmy też dwa drugie miejsca, bo tu też jury było podzielone. Jedni optowali za młodzieżą z The Basement, drudzy za fajnymi dzieciakami z Roki – jedni i drudzy super grali, dlatego zdecydowaliśmy się nagrodzić młodość!
Na scenie najpierw zaprezentowali się zwycięzcy. Mniej Więcej nie spodziewali się sukcesu, sprzęt mieli już spakowany w samochodzie, ale ku radości licznej publiczności zagrali ponownie. Po nich wystąpiły łomżyńskie grupy. The BL Blues Band zagrał utwory ze swej debiutanckiej płyty „BL Blues”. Polityka wykonała, m.in. „Na krawędzi” do słów Dariusza Gałczyka i swój klasyk sprzed 30 lat „A ludzie biegną”. Brovar Ł. wystąpił tym razem jako trio: Mirosław Kotelczuk, Janusz Ramatowski i Liliana Horoszko, a na program ich koncertu złożyły się zarówno nowe, jak i utwory sprzed niemal 30 lat. Finałem imprezy był energetyczny występ BFree, którzy też sięgnęli do tekstów zmarłego cztery lata temu przyjaciela, jak np. przebojowego „Ciebie chcę mieć”.
– Jest to w pewnym sensie spotkanie sentymentalne, inicjatywa społeczna zorganizowana przez pasjonatów i jest to największa wartość tego wszystkiego – ocenia Jan „Yaniu” Górski, jeden z organizatorów festiwalu. – Jest to też odzew środowiska muzycznego na to, czego ono oczekuje,  bo chcemy ze sobą grać, występować razem i działać. Dlatego dobrze jest spotkać się chociaż raz w roku i przypomnieć, że sporo jest muzyków w tym mieście, a festiwal z każdym rokiem rozwija się. Ogromną wartością tegorocznego festiwalu był konkurs młodych zespołów i w przyszłości chcemy poświęcić mu jeszcze więcej uwagi.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski, Elżbieta Piasecka-Chamryk

Łomża Blues-Rock Festiwal zorganizowały: Nieformalne Środowisko Muzyków Łomżyńskich, Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
nie, 05 października 2014 08:50
Data ostatniej edycji: śr, 08 października 2014 13:34:13

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę