Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Statystycznie bezrobocie gwałtownie nam spadło, realnie znacznie mniej

Stopa bezrobocia w Łomży we wrześniu spadła o niemal jeden punkt procentowy. Na koniec sierpnia 2014 roku wskaźnik ten dla miasta Łomży wynosił 15,5%, a na koniec września 14,7%. To największy spadek stopy bezrobocia od lat. Okazuje się jednak, że w liczbach bezwzględnych bezrobotnych w mieście w ciągu miesiąca ubyło nam zaledwie 77 z niemal 6-tysięcznej listy. Jak zatem uzyskano takę znaczący spadek stopy bezrobocia? We wrześniu znacząco zwiększono w mieście liczbę osób zawodowo czynnych branych do wyliczeń stopy wskaźnika!

W Powiatowym Urzędzie pracy lista osób bez pracy na koniec września miała 5895 pozycji, czyli o 77 mniej niż na koniec sierpnia i aż o 360 mniej niż przed rokiem. Zdecydowana większość bezrobotnych – około 60% to mieszkańcy Łomży. 
Bezrobotnych nam ubyło mimo że w ubiegłym miesiącu do łomżyńskiego PUP przyszło zarejestrować się aż 671 osób wobec 545 w sierpniu, ale też z rejestrów znacznie więcej wykreślono  - w sumie aż 748. 
- Największą część osób wyrejestrowanych  stanowią osoby, które podjęły pracę – podkreśla Hanna Huszcza, rzecznik prasowy PUP Łomża. - Aż 342 osoby podjęły pracę niesubsydiowaną podczas gdy miesiąc wcześniej było to tylko 170 osób. 
Rzeczniczka urzędu podkreśla, że we wrześniu pracodawcy zgłosili wyjątkowo dużo, bo aż 209 wolnych miejsc pracy, podczas gdy miesiąc wcześniej było to niespełna 150. W tym samym czasie urząd pozbawił statutu bezrobotnego 154 osoby, a kolejne 85 osób same zrezygnowały. 

Bardziej niż liczba bezrobotnych spadła nam we wrześniu stopa bezrobocia. Statystycznie dziś „tylko” niemal co siódmy łomżan lub łomżanka zdolny do pracy figuruje w rejestrach bezrobotnych choć jeszcze miesiąc temu był tam niemal co szósty. Stało się tak dzięki dwóch korzystnym tendencjom, które szczęśliwie się nałożyły na siebie. Na spadek liczby bezrobotnych nałożył się nieoczekiwany wzrost liczby osób czynnych zawodowo ogółem. Przed miesiącem ta liczna w Łomży wynosiła 23 180, a teraz jest to 23 840.

230804070022.gif
cz
pt, 03 października 2014 14:00
Data ostatniej edycji: pt, 03 października 2014 15:34:06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę