Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Samorządowe długi zrolowane

Samorządy tracą płynność finansową – ostrzega Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych, które skontrolowały samorządy z przestrzegania ustawowych limitów zadłużenia. Z raportu wynika, że samorządy mają coraz większe trudności ze spełnieniem ustawowych limitów zadłużenia i z zachowaniem płynności finansowej. W efekcie część gmin podejmuje niegospodarne decyzje np. rolowanie długów i wieloletnie karencja w spłacie kredytu. W regionie pod lupę RIO trafiła gmina Zbójna, gdzie właśnie tego działań dopatrzyli się kontrolerzy.

Zdaniem KR RIO odejście przez ustawodawcę od limitowania kwoty długu i uzależnienie możliwości uchwalenia budżetu od zachowania wskaźnika spłaty zobowiązań skutkuje przenoszeniem istotnych kwot obciążeń na kolejne lata („rolowanie długu”), co zwiększa jednak koszty obsługi długu, a to wpływa na poziom nadwyżki operacyjnej (koszty obsługi zwiększają pulę wydatków bieżących). Jako przykład takiego działania raport wskazuje gminę Zbójna w powiecie łomżyńskim. W 2013 r. zaciągnęła ona kredyt konsolidacyjny na ponad 4 mln zł na okres 10 lat z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. W efekcie wyraźnie zmniejszyły się obciążenia budżetu w kolejnych latach, ale łączny koszt obsługi nowego kredytu wzrósł o prawie 1,7 mln zł.

Warto zaznaczyć, że identyczny zabieg finansowy, tyle tylko, że na o wiele większa skalę wykonały władze miasta Łomża. 

Zobacz raport KR RIO w zakresie przestrzegania przez samorządy ustawowych limitów zadłużenia.

210407125521.jpg
cz
pt, 03 października 2014 08:40
Data ostatniej edycji: pt, 03 października 2014 08:44:23

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę